settings icon
share icon
Soru

Evimizde melek heykelcikleri olması yanlış bir şey midir?

Yanıt


Melek heykelcikleri tek başlarına yanlış şeyler değildir. Bir insanın bir melek heykelciğini nasıl gördüğü onların yanlış olup olmadığını belirler. Melek heykelciklerinin yanlış olmasının tek nedeni, Tanrı’nın yasakladığı şeyler olan, insanların onları putlaştırması, onlara dua etmesi ya da onlara tapınmasıdır (1 Samuel 12:21). Bizler meleklere ya da melek heykelciklerine tapmayız. Tapılmaya layık olan sadece Tanrı’dır (Mezmur 99:5; Luka 4:8) ve bizim de sadece O’na güvenmemiz gerekmektedir (Mezmur 9:10). Kutsal Kitap dinî tasvirlerin epeyce aleyhinde konuşur. Bunun sonucu olarak, Hristiyanlar, ister bir melek heykelciği olsun, ister İsa’nın bir resmi, İsa’nın doğumuyla ilgili bir sahne vs. olsun, bunların bir tuzak ve dikkatlerini dağıtan bir şey olmasına asla izin vermemek için çok dikkatli olmalıdırlar.

Melekleri ya da herhangi başka bir yaratığı tasvir eden heykelcikler kendi başlarına yanlış olmadıkları halde, onlara herhangi doğaüstü bir güç yüklememeli ya da onların yaşamlarımız üzerinde etki sahibi olmalarına izin vermemeliyiz. Hiçbir heykelcik bizi kötülükten koruyamaz, bize iyi şans getiremez ya da bizi herhangi bir şekilde etkileyemez. Bu tür inançlar sadece batıl inançlardır ve batıl inançların da bir Hristiyan’ın yaşamında hiçbir yeri yoktur. Batıl inançlar putperestlikle bağlantılıdır ve putperestlik de Kutsal Kitap’ta açıkça yasaklanmıştır ve putperest olan kimse Tanrı’nın egemenliğine giremez (Vahiy 21:27).

Ayrıca, meleklerin gerçekte neye benzediklerini bilmediğimizi kabul etmek de akıllıcadır. Heykelcikler, başka birisinin bir meleğin neye benziyor olabileceği hakkındaki düşüncesidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Evimizde melek heykelcikleri olması yanlış bir şey midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries