settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap, mağara adamları, tarih öncesi adamlar, neandertallar hakkında ne der?

Yanıt


Kutsal Kitap, "mağara adamı" ya da "neandertal" sözcüklerini kullanmaz ve Kutsal Kitap'a göre "tarih öncesi" adam diye bir şey yoktu. "Tarih öncesi" sözü, "kaydedilmiş tarihten önceki döneme ait" anlamına gelir. Yaratılış, insanın yaratılmasından önceki olayları (yani yaratılışın ilk beş gününü kaydeder; insan altıncı günde yaratılmıştır) kaydettiğinden mağara adamı ya da neandertal sözleri, Kutsal Kitap'ın anlatımının sadece uydurma olduğunu önceden varsayar. Kutsal Kitap, Adem'le Havva'nın yaratıldıkları andan itibaren kusursuz insanlar olduklarını ve daha alçak yaşam biçimlerinden evrim geçirerek gelişmediklerini açıkça bildirir.

Bunu söyledikten sonra Kutsal Kitap, yeryüzünde sarsıcı bir olay yaşandığını ve bunun Nuh'un Tufanı olduğunu anlatır (Yaratılış 6-9). Bu olay sırasında sekiz kişi hariç tüm uygarlıklar tamamen yok edilmişti. İnsanlık her şeye yeniden başlamaya zorlanmıştı. Bazı bilginler bu tarihsel çerçevede insanların mağaralarda yaşadıklarına ve taştan aletler kullandıklarına inanmaktadır. Bu adamlar ilkel değildi, sadece mahrumiyet içindeydi. Yarı maymun olmadıkları kesindi. Fosil kanıtları gayet açıktır: mağara adamları insandı; onlar mağaralarda yaşayan insanlardı.

Darwinci paleo-antropologların maymunla insan arasında bir geçiş olduğu şeklinde yorumladığı bazı fosilleşmiş maymun kalıntıları vardır. İnsanların çoğu, mağara adamlarını hayal ettiklerinde bu yorumları düşünüyor gibidirler. Bir mağarada ateşin etrafına çömelmiş ve yeni geliştirdikleri taştan aletlerle mağaraların duvarlarına resim yapan tüylü, yarı insan, yarı maymun yaratıklar hayal etmektedirler. Bu çok yaygın olan bir yanlış algılamadır. Darwinci paleoantropoloji bakımından ise, bu yorumların özel bir dünya görüşünü yansıttığını ve kanıtlara dayalı olmadığını aklımızda tutmalıyız. Aslında bu yorumlara muhalefet sadece akademik toplulukta var olmakla kalmaz; Darwinciler'in kendileri de ayrıntılar konusunda birbirleriyle tamamen aynı görüşte değildirler.

Ne yazık ki, popüler yaygın görüş, insanlar ve maymunların aynı soydan geldikleri düşüncesini destekler ancak elimizdeki kanıtların tek mantıklı yorumu kesinlikle bu değildir. Hatta bu yorum konusunda büyük bir kanıt eksikliği bulunmaktadır.

Tanrı, Adem'le Havva'yı yarattığında, onlar iletişim, toplum ve gelişim yeteneklerine sahip olan, tamamen gelişmiş insanlardılar (Yaratılış 2:19-25; 3:1-20; 4:1-12). Evrim yanlısı bilim insanlarının tarih öncesi mağara adamlarının varlığını kanıtlamak için bu kadar çok uğraşmasını görmek neredeyse eğlendiricidir. Bir mağarada biçimi bozulmuş bir diş bulurlar ve buradan yola çıkarak bir mağarada bir maymun gibi eğilmiş oturan biçimsiz bir insan oluştururlar. Bilimin bir fosilden mağara adamlarının varlığını kanıtlayabilmesi mümkün değildir. Evrim yanlısı bilim insanlarınınki sadece bir teoridir, bundan sonra kanıtları teoriye uydurmaya çalışırlar. İlk yaratılan insanlar Adem'le Havva'ydı ve onlar tamamen gelişmiş, akıllı ve ayakta duran insanlardı.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap, mağara adamları, tarih öncesi adamlar, neandertallar hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries