settings icon
share icon
Soru

Kuzu’nun düğün şöleni nedir?

Yanıt


Yuhanna, Vahiy 19:7-10’daki görümünde göksel kalabalıkların Kuzu’nun düğün şöleninden ötürü Tanrı’yı övdüklerini gördü ve duydu. “Kuzu’nun düğün şöleni” resmen başlamak üzereydi. Düğün şöleni kavramı, Mesih’in zamanındaki düğün adetlerinin ışığında daha iyi anlaşılır.

Bu düğün adetlerinin üç ana kısmı vardı. İlk olarak, gelinin anne babasıyla güvey arasında bir evlilik kontratı imzalanırdı ve güveyin anne babası ya da güveyin kendisi geline ya da anne babasına bir başlık parası öderdi. Bu da günümüzde adına nişanlılık dediğimiz bir sözlülük dönemini başlatırdı. Yusuf ve Meryem, Meryem’in hamile olduğunun anlaşıldığı dönemdeydiler (Matta 1:18; Luka 2:5).

Süreçteki ikinci adım genelde bir yıl sonra gerçekleşiyordu. Bu zamanda güvey, yanında erkek arkadaşlarıyla gece yarısı sokaklarda meşaleleriyle bir geçit resmi yaparak gelinin evine gidiyordu. Gelin bunun gerçekleşeceğini önceden bilir ve böylece kız arkadaşlarıyla birlikte hazır olurdu. Bu şekilde hepsi geçit resmine katılır ve bu geçit resmi damadın evinde son bulurdu. Bu adet, Matta 25:1-13’de yer alan on erden kız benzetmesinin temelini oluşturmaktadır. Üçüncü aşama, düğün şöleninin kendisiydi. Düğün şöleni, Yuhanna 2:1–2’de yer alan Kana’daki düğünde örneklendiği gibi günler sürebilirdi.

Yuhanna’nın Vahiy’deki görümü, Kuzu’nun (İsa Mesih’in) ve gelininin (O’nun Kilisesi’nin) bu üçüncü aşamadaki düğün şölenidir. Burada ilk iki aşamanın zaten gerçekleşmiş olduğu ima edilmektedir. Birinci aşama, her inanlının bireyler olarak Mesih’e Kurtarıcısı olarak iman ettiği yeryüzünde gerçekleşmiştir. Güvey’in anne babasının (Baba Tanrı’nın) ödediği başlık parası Mesih’in Gelin için dökmüş olduğu kandır. Günümüzde yeryüzündeki Kilise, Mesih ile “nişanlı”dır ve tüm inanlıların benzetmedeki akıllı erden kızlar gibi, Damadın görüneceği zamanı (Mesih’in İkinci Gelişi’ni) beklemeleri gerekmektedir. İkinci aşama, Mesih’in gelinini alıp Babası’nın evine götürmek için geldiğinde, Kilise’nin göğe alınmasını simgeler. Sonra bunu üçüncü ve son adım olarak düğün şöleni izler. Bizim görüşümüz, Kuzu’nun düğün şöleninin, inanlıların göğe alınmasıyla Mesih’in İkinci Gelişi (yeryüzündeki Sıkıntı zamanı sırasında) cennette gerçekleştiğidir.

Düğün şölenine sadece Mesih’in Gelini olarak Kilise değil, başkaları da katılacaktır. Bu “başkaları”na Eski Antlaşma kutsalları da dahildir. Bu kişiler henüz diriltilmemişlerdir ancak ruhları bizimle birlikte cennette olacaktır. Meleğin Yuhanna’ya yazmasını söylediği gibi, “Ne mutlu Kuzu’nun düğün şölenine çağrılmış olanlara!” Kuzu’nun düğün şöleni, Mesih’te olan herkes için görkemli bir kutlamadır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kuzu’nun düğün şöleni nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries