settings icon
share icon
Soru

Kurtuluşa götüren adımlar nelerdir?

Yanıt


Birçok insan “kurtuluşa götüren adımları” arar. İnsanlar içinde beş adım olan ve eğer izlenirse kurtuluşu getirecek olan bir talimat kitabı düşüncesinden hoşlanırlar. Buna bir örnek olarak İslamiyet’in Beş Şartı’nı gösterebiliriz. Eğer insanlar bu Beş Şart’ı yerine getirirse kurtuluşa erişirler. Kurtuluşa götüren adım adım bir süreç çekici olduğundan Hristiyan toplumundaki birçok insan da kurtuluşu adım adım ilerleyen bir sürecin sonucu olarak sunma hatasını yapar. Roma Katolik mezhebinde yedi kutsal ayin vardır. Çeşitli Hristiyan mezhepleri, vaftizi, kişinin herkesin önünde imanını bildirmesini, günaha sırtını çevirmesini, bilinmeyen dillerle konuşmasını vb. şeyleri de kurtuluşun adımları olarak eklerler. Ama Kutsal Kitap kurtuluş için sadece bir tek adım sunar. Filipili zindancı Pavlus’a, “Efendiler, kurtulmak için ne yapmam gerekir?” diye sorduğunda Pavlus, “Rab İsa’ya iman et, sen de ev halkın da kurtulursunuz” diye yanıt vermişti (Elçilerin İşleri 16:30-31).

İsa Mesih’e Kurtarıcı olarak iman etmek kurtuluş için gereken tek “adım”dır. Kutsal Kitap’ın mesajı çok açıktır. Hepimiz Tanrı’ya karşı günah işledik (Romalılar 3:23). Günahımızdan ötürü Tanrı’dan sonsuza dek ayrılmayı hak ediyoruz (Romalılar 6:23). Tanrı bize olan sevgisinden ötürü (Yuhanna 3:16) insan biçimine girdi ve bizim hak ettiğimiz cezayı alarak bizim yerimize öldü (Romalılar 5:8; 2. Korintliler 5:21). Tanrı, İsa Mesih’i Kurtarıcı olarak lütufla iman aracılığıyla kabul eden herkese günahlarının bağışlanmasını ve cennette sonsuz yaşamı vaat eder (Yuhanna 1:12; 3:16; 5:24; Elçilerin İşleri 16:31).

Kurtuluş, onu hak etmek için yerine getirmemiz gereken bazı adımlarla ilgili bir şey değildir. Evet, Hristiyanlar vaftiz olmalıdır. Evet, Hristiyanlar Mesih’i herkesin önünde Kurtarıcı olarak bildirmelidir. Evet, Hristiyanlar günaha sırtlarını dönmelidir. Evet, Hristiyanlar hayatlarını Tanrı’ya itaat etmeye adamalıdır. Ancak bunlar kurtuluşa götüren adımlar değil, kurtuluşun sonuçlarıdır. Bizler günahımızdan ötürü kurtuluşu hiçbir şekilde hak edemeyiz. 1000 tane adım izlesek bile bu bizim için yeterli olmaz. Bu yüzden İsa'nın bizim yerimize ölmesi gerekiyordu. Bizler Tanrı’ya olan günah borcumuzu hiçbir şekilde ödeyemeyiz ve de kendimizi günahtan temizleyemeyiz. Kurtuluşumuzu ancak Tanrı gerçekleştirebilirdi ve Tanrı da bunu yapmıştır. Tanrı “adımları” yerine getirmiştir ve onu Kendisinden kabul edecek herkese de kurtuluş sunar.

Kurtuluş ve günahların bağışlanması bazı adımları izlemekle ilgili değildir. Mesih’i Kurtarıcı olarak kabul etmekle ve bütün işi O’nun bizim için yaptığını kabul etmekle ilgilidir. Tanrı bizden bir tek adım talep eder, o da İsa Mesih’i Kurtarıcı olarak kabul etmek ve kurtuluş yolu olarak sadece O’na tamamen güvenmektir. Hristiyan inancını, her birinde kurtuluşa erişmek için izlenmesi gereken bir adımlar listesi olan dünyadaki bütün diğer dinlerden ayıran da budur. Hristiyan inancı Tanrı'nın bu adımları zaten tamamlamış olduğunu kabul eder ve tövbe edenleri Kendisini imanla kabul etmeye çağırır.

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i Kurtarıcınız olarak kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kurtuluşa götüren adımlar nelerdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries