settings icon
share icon
Soru

Kurtuluş duası nedir?

Yanıt


Birçok insan “Kurtuluşumu kesinleştirecek bir dua var mı?” diye sorar. Kurtuluşun bir duayı tekrar ederek ya da belirli sözleri söyleyerek alınmadığını hatırlamak önemlidir. Kutsal Kitap’ın hiçbir ayetinde bir kişinin dua ederek kurtuluşa erdiği yazmaz. Dua etmek, Kutsal Kitap’a göre bir kurtuluş yolu değildir.

Kutsal Kitap’ın kurtuluş yöntemi İsa Mesih’e imandır. Yuhanna 3:16 bize şöyle der: “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.” Kurtuluşa, bir duayı tekrar ederek değil, imanla (Efesliler 2:8), İsa’yı Kurtarıcı olarak kabul ederek (Yuhanna 1:12) ve sadece İsa’ya tamamen güvenerek (Yuhanna 14:6; Elçilerin İşleri 4:12) erişilir.

Kutsal Kitap’ın kurtuluş mesajı basit, açık ve bir o kadar da harikadır. Hepimiz Tanrı’ya karşı günah işledik (Romalılar 3:23). İsa Mesih’ten başka bütün hayatını günah işlemeden yaşayan kimse yoktur (Vaiz 7:20). Günahımızdan ötürü, Tanrı’nın yargısını hak ettik (Romalılar 6:23) ve bu yargı da fiziksel ölümün ardından ruhsal ölümün gelmesidir. Günahımız ve hak ettiğimiz cezadan ötürü, Tanrı’yla doğru bir konuma girmek için kendi başımıza yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur. Tanrı, bize olan sevgisinin sonucu olarak İsa Mesih’in kişiliğinde insan oldu. İsa kusursuz bir hayat yaşadı ve he zaman gerçeği öğretti. Ancak insanlık İsa’yı ret etti ve O’nu çarmıha gererek öldürdü. Bu korkunç eylem gerçekten masum olan tek insanı öldürmüş olsa da, kurtuluşumuzu sağladı. İsa bizim yerimize öldü. Günahın yükü ve yargısını Kendi üzerine aldı (2. Korintliler 5:21). İsa bundan sonra dirildi (1. Korintliler 15), bu da O’nun günah için ödediği bedelin yeterli olduğunu ve O’nun günah ve ölümü yendiğini kanıtladı. İsa’nın sunduğu kurbanın sonucu olarak, Tanrı kurtuluşu bir armağan olarak sunar. Tanrı hepimizi günahlarımızdan tövbe etmeye (Elçilerin İşleri 17:30) ve günahlarımızın tam kefareti olarak Mesih'e iman etmeye (1. Yuhanna 2:2) çağırır. Kurtuluş dua ederek değil, Tanrı’nın bize sunduğu armağanı kabul ederek elde edilir.

Ancak bu, kurtuluşu alma sürecinde duanın yerinin olmadığı anlamına gelmez. Eğer müjdeyi anlıyorsanız, onun doğru olduğuna inanıyorsanız ve İsa’yı kurtuluşunuz olarak kabul etmişseniz bu imanı Tanrı’ya duada bildirmek iyi ve uygun bir şeydir. Tanrı’yla dua aracılığıyla iletişim kurmak İsa hakkındaki gerçekleri kabul etmekten O’na Kurtarıcı olarak tamamen güvenmeye geçişin bir yolu olabilir. Dua, kurtuluş için yalnızca İsa'ya iman etme eylemiyle bağlantılı olabilir.

Ancak, yine tekrar ediyorum, duayı kurtuluşunuz konusunda temel almamanız çok önemlidir. Dua etmek sizi kurtaramaz! Eğer İsa aracılığıyla size açık olan kurtuluşu almak istiyorsanız O’na iman edin. Günahınız için yeterli kurban olarak tamamen O’nun ölümüne güvenin. O’na Kurtarıcınız olarak tamamen güvenin. Kutsal Kitap’ın kurtuluş yöntemi budur. Eğer İsa'yı Kurtarıcınız olarak kabul ettiyseniz, elbette Tanrı'ya dua edin. Tanrı’ya İsa için ne kadar minnettar olduğunuzu söyleyin. Sevgisi ve kurbanı için Tanrı’ya övgüler sunun. Günahlarınız için ölüp size kurtuluş sağladığı için İsa’ya teşekkür edin. Kurtuluşla dua arasındaki Kutsal Kitap’a uygun bağlantı budur.

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kurtuluş duası nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries