settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap'a Göre Bir Kez Kurtulan Hep Mi Kurtulmuş Sayılır?

Yanıt


Bir insan bir kez kurtulduysa her zaman için mi kurtulmuştur? İnsanlar Mesih’i Kurtarıcıları olarak tanıdıkları zaman, Tanrı’yla kurtuluşlarının sonsuza dek güvende olacağını garantileyen bir ilişkiye girerler. Açık olmak gerekirse, kurtuluş bir dua etmekten ya da Mesih için "karar vermekten" daha fazlasıdır. Kurtuluş, yenilenmemiş bir günahkârın Kutsal Ruh tarafından yıkandığı, yenilendiği ve yeniden doğduğu Tanrı'nın egemen eylemidir (Yuhanna 3:3; Titus 3:5). Kurtuluş gerçekleştiğinde, Tanrı bağışlanan günahkâra yeni bir yürek verir ve içine yeni bir ruh koyar (Hezekiel 36:26). Ruh, kurtulmuş olan kişinin Tanrı'nın Sözü'ne itaat ederek yürümesini sağlar (Hezekiel 36:26-27; Yakup 2:26). Kutsal Yazılar'ın birçok bölümü, Tanrı'nın bir eylemi olarak kurtuluşun kesin olduğu gerçeğini beyan eder:

(a) Romalılar 8:30 şöyle bildirir: “Tanrı önceden belirlediği kişileri çağırdı, çağırdıklarını akladı ve akladıklarını yüceltti.” Bu ayet bize Tanrı'nın bizi seçtiği andan itibaren, cennette O'nun huzurunda yüceltilmiş olduğumuzu söyler. İnanlının bir gün yüceltilmesini engelleyebilecek hiçbir şey yoktur, çünkü Tanrı bunu yapmayı önceden cennette amaçlamıştır. Bir kişi aklandıktan sonra kurtuluşu garanti altına alınır, cennette yüceltilmiş gibi güvende olur.

(b) Pavlus, Romalılar 8:33-34’de iki önemli soru sorar: “Tanrı'nın seçtiklerini kim suçlayacak? Onları aklayan Tanrı'dır. Kim suçlu çıkaracak? Ölmüş, üstelik dirilmiş olan Mesih İsa, Tanrı'nın sağındadır ve bizim için aracılık etmektedir.” Tanrı’nın seçtiklerini kim suçlayacak? Hiç kimse suçlamayacak, çünkü bizi savunan Mesih’tir. Bizi kim yargılayacak? Hiç kimse yargılamayacak çünk bizim için ölen Mesih bizi yargılar. Hem avukat, hem de hakim, bizim Kurtarıcımız’dır.

(c) İnanlılar iman ettikleri zaman yeniden doğarlar (Yuhanna 3:3; Titus 3:5). Bir Hıristiyan’ın kurtuluşunu kaybetmesi için yeniden doğmamış olması lazımdır. Kutsal Kitap, yeniden doğuşun bizden geri alınacağı konusunda bize hiçbir kanıt vermez.

(d) Kutsal Ruh bütün inanlıların içinde yaşar (Yuhanna 14:17; Romalılar 8:9) ve bütün inanlıları Mesih’in Bedeni’ne vaftiz eder (1. Korintliler 12:13). Bir inanlının kurtulmamış sayılması için, artık içinde Kutsal Ruh’un yaşamaması ve Mesih’in Bedeni’nden ayrılması gerekir.

(e) Yuhanna 3:15 İsa Mesih’e iman eden herkesin “sonsuz yaşama sahip olacağını” bildirir. Eğer bugün Mesih'e iman eder de sonsuz yaşama sahip olursanız, ama yarın onu kaybederseniz, o zaman bu yaşam hiçbir zaman "sonsuz" olmamış demektir. Bu yüzden eğer siz kurtuluşunuzu kaybederseniz, Kutsal Kitap’ta sonsuz yaşamla ilgili olan vaatler yanlış olur.

(f) Kutsal Yazılar kesin bir dille şöyle der, “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa'da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir” (Romans 8:38-39). Sizi kurtaran Tanrı'nın, aynı şekilde sizi koruyacağını unutmayın. Bir kez kurtulduğunuzda her zaman için kurtulmuşsunuzdur. Kurtuluşumuz kesinlikle sonsuzluk boyunca güvenliktedir!

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap'a Göre Bir Kez Kurtulan Hep Mi Kurtulmuş Sayılır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries