settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap’a daha çok kitap eklenmesi mümkün müdür?


Tanrı’nın Kendi Sözü’ne eklenmesi üzere daha çok vahiy sunacağına inanmak için hiçbir neden yoktur. Kutsal Kitap Yaratılış Kitabı’nda insanlığın başlangıcıyla başlar ve Vahiy Kitabı’nda bizim bildiğimiz şekliyle insanlığın sonuyla son bulur. Aradaki her şey inanlılar olarak, günlük hayatımızda Tanrı’nın gerçeğiyle güçlendirilmek üzere bizim yararımızadır. Bunu, “Kutsal Yazılar'ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır. Bunlar sayesinde Tanrı adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur” diyen 2 Timoteos 3:16-17’dan biliyoruz.

Kutsal Kitap’a daha başka kitaplar eklenseydi bu, günümüzde sahip olduğumuz Kutsal Kitap’ın tamam olmadığı; bize bilmemiz gereken her şeyi bildirmediğini söylemekle eşanlamlı olurdu. Aşağıdaki ayet aslında Vahiy Kitabı hakkında olduğu halde, Vahiy 22:18-20 bize Tanrı Sözü’ne bir şeyler eklemek hakkında önemli bir gerçek öğretir: “Bu kitaptaki peygamberlik sözlerini duyan herkesi uyarıyorum! Her kim bu sözlere bir şey katarsa, Tanrı da bu kitapta yazılı belaları ona katacaktır. Her kim bu peygamberlik kitabının sözlerinden bir şey çıkarırsa, Tanrı da bu kitapta yazılı yaşam ağacından ve kutsal kentten ona düşen payı çıkaracaktır…”

Kutsal Kitap’ta şu anda var olan 66 kitapla ihtiyacımız olan her şeye sahibiz. Kutsal Yazılar’ın hayat hakkında ele almadığı bir tek durum yoktur. Yaratılış Kitabı’nda başlamış olanlar Vahiy Kitabı’nda sonuç bulmuştur. Kutsal Kitap kesinlikle tam ve yeterlidir. Tanrı Kutsal Kitap’a eklemede bulunabilir miydi? Tabii ki, bulunabilirdi. Ancak, Kutsal Kitapsal ya da tanrıbilimsel olarak O’nun böyle bir şey yapacağına ya da böyle bir şey yapması için herhangi bir neden olduğuna inanmak için bir neden yoktur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap’a daha çok kitap eklenmesi mümkün müdür?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries