settings icon
share icon
Soru

Tanrı neden kıskanç bir Tanrı’dır?

Yanıt


“Kıskançlık” sözcüğünün nasıl kullanıldığını anlamak önemlidir. Mısır'dan Çıkış 20:5'te Tanrı'yı tanımlamak için kullanılışı, kıskançlık günahını tanımlamak için kullanılışından farklıdır (Galatyalılar 5:20). “Kıskanç” sözcüğünü kullandığımızda onu bizim sahip olmadığımız bir şeye sahip olan birisine haset etme anlamında kullanırız. Bir insan, başka birisinin güzel bir arabası veya evi (malı mülkü) olduğu için onu kıskanabilir ya da ona haset edebilir. Veyahut bir insan, başka birisinin (spor konusunda yeteneği gibi) bir yeteneği ya da becerisinden ötürü onu kıskanıp ona haset edebilir. Bir başka örnek de, bir insanın bir başkasını güzelliğinden ötürü kıskanıp ona haset etmesidir.

Mısır'dan Çıkış 20:5'te Tanrı'nın kıskançlık duymasının nedeni, birisinin O'nun istediği ya da ihtiyaç duyduğu bir şeye sahip olması değildir. Mısır’dan Çıkış 20:4-5 şöyle der: “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın. Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım...” Tanrı’nın, birisi Kendisine ait olan bir şeyi başkasına verdiğinde kıskandığına dikkat edin.

Tanrı bu ayetlerde, insanların sadece Kendisine ait olan tapınmayı Kendisine vermek yerine putlar yapıp onların önünde eğilip onlara tapınmasından söz etmektedir. Tanrı, Kendisine ait olan tapınma ve hizmete sahip çıkar. (Tanrı’nın bu buyrukta da bildirdiği gibi) Tanrı’dan başka bir şeye tapmak ya da hizmet etmek günahtır. Bizim sahip olmadığımız bir şeye sahip olduğu için birisini arzuladığımız, ona haset ettiğimiz ya da onu kıskandığımız zaman bu bir günahtır. Tanrı, Kendisinin kıskanç olduğunu söylediğinde O’nun “kıskanç” sözcüğünü kullanışı farklıdır. Tanrı’nın kıskandığı şey Kendisine aittir; tapınma ve hizmet sadece O’na aittir ve sadece Kendisine verilmelidir. Belki de pratik bir örnek aradaki farkı anlamamıza yardımcı olur. Bir erkek, başka bir adamın karısıyla flört ettiğini görürse kıskanmaya hakkı vardır, çünkü sadece kendisi karısıyla flört etme hakkına sahiptir. Bu tür bir kıskançlık günahlı bir şey değildir. Tersine, tamamen uygun bir şeydir. Tanrı’nın size ait olduğunu bildirmiş olduğu bir şeyi kıskanmak iyi ve uygun bir şeydir. Kıskançlık, size ait olmayan bir şeyi arzulama haline geldiğinde günahtır. Tapınma, övgü, onurlandırma ve hayranlık duymak sadece Tanrı’ya aittir, çünkü sadece Tanrı buna tamamen layıktır. Bu yüzden, tapınma, övgü, onurlandırma ve hayranlık putlara verildiğinde Tanrı haklı olarak kıskanır. Elçi Pavlus’un “Sizler için tanrısal bir kıskançlık duyuyorum” diyerek tanımladığı kıskançlık da aynen budur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı neden kıskanç bir Tanrı’dır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries