settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan kısırlık konusunda ne yapmalı?

Yanıt


Kısırlık sorunu, özellikle de çiftler hayatları boyunca çocuk sahibi olmak istemişlerse çok zor bir sorun olabilir. Hristiyan çiftler, "Neden biz, ya Rab?" diye sorabilirler. Tanrı'nın Hristiyanlar'ın sevip bakabilecekleri çocuklarla bereketlenmesini istediği kesindir. Fiziksel bakımdan sağlıklı çiftler için kısırlığın en üzücü yönlerinden biri, bunun geçici mi yoksa kalıcı bir durum mu olduğudur. Eğer geçiciyse ne kadar beklemeleri lazımdır? Eğer kalıcıysa bunu nasıl bilebilirler ve ne tür bir yol izlemelidirler?

Kutsal Kitap geçici kısırlık sorununu birkaç değişik öyküde tanımlar:

Tanrı, İbrahim'le Sara'ya bir çocuk vaat etmişti ancak Sara oğulları İshak'ı ancak 90 yaşında doğurmuştu (Yaratılış 11:30).

Rebeka'nın kocası İshak ateşli bir şekilde dua etmiş ve Tanrı onun duasını yanıtlayarak onlara Yakup ve Esav adında ikiz erkek çocuk vermişti (Yaratılış 25:21).

Rahel dua etmiş ve sonunda Tanrı onun "rahmini açmıştı." Yusuf ve Bünyamin olmak üzere iki erkek çocuk doğurmuştu (Yaratılış 30:1; 35:18).

Manoah'nın bir süre kısır olan karısı Şimşon'u doğurmuştu (Hakimler 13:2).

Elizabet yaşlıyken Mesih'in öncüsü olan Vaftizci Yahya'yı doğurmuştu (Luka 1:7, 36).

İsrail ulusunun anneleri olan Sara, Rebeka ve Rahel'in sonunda çocuk sahibi olabilmeleri Tanrı'nın lütfu ve kayrasının bir işareti olduğundan kısırlıkları anlamlıydı. Ancak kısır çiftler, Tanrı'nın lütuf ve kayrasını kendilerinden esirgediğini ya da herhangi bir şekilde cezalandırılmakta olduklarını düşünmemelidir. Hristiyan çiftler, günahlarının Mesih'te bağışlanmış olduğu ve çocuk sahibi olamamanın Tanrı'nın verdiği bir ceza olmadığı bilgisine sarılmalıdır.

Peki, öyleyse kısır bir Hristiyan çift ne yapabilir? Bir kadın doğum uzmanı ve başka bir kısırlık uzmanına danışmak iyidir. Erkek de, kadın da hamileliğe hazırlık olarak sağlıklı bir yaşam biçimi sürmelidir. İsrail ulusunun anneleri hamile kalmak için ateşli bir şekilde dua etmişlerdi; bu yüzden bir çocuk sahibi olmak için dua etmek de Kutsal Kitap'a uygundur. Ancak öncelikle Tanrı'nın hayatlarımız için olan isteği konusunda dua etmeliyiz. Eğer doğal bir çocuk sahibi olmamız Tanrı'nın isteğiyse bu gerçekleşecektir. Eğer Tanrı'nın isteği evlat edinmemiz, bir çocuğa velilik etmemiz ya da çocuksuz kalmamızsa o zaman bunu kabul etmeli ve kendimizi bunu sevinçle yerine getirmeye adamalıyız. Tanrı'nın sevdiklerinin her biri için ilahi bir planı olduğunu biliyoruz. Yaşamı oluşturan Tanrı'dır. Hamile kalmaya izin veren ve hamile kalmamaya neden olan Tanrı'dır. Tanrı egemendir ve bütün bilgelik ve bilgi O'na aittir (bkz. Romalılar 11:33-36). "Her nimet, her mükemmel armağan yukarıdan gelir..." (Yakup 1:17). Bu gerçekleri bilmek ve kabul etmek kısır çiftin üzüntüsünü hafifletmekte çok yardımcı olacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan kısırlık konusunda ne yapmalı?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries