settings icon
share icon
Soru

Mesih-karşıtı kimdir?

Yanıt


Mesih-karşıtı’nın kimliği hakkında epey çok varsayımda bulunulmuştur. Popüler hedeflerden bazıları şunlardır: Vladimir Putin, Mahmud Ahmadinejad ve Papa Benedict XVI. Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanlardan Bill Clinton ve George W. Bush ve şimdiki başkan Barak Obama en sık gösterilen adaylardır. Peki, öyleyse Mesih-karşıtı kimdir ve onu nasıl tanıyabiliriz?

Kutsal Kitap, Mesih-karşıtı’nın nereden geleceği hakkında kesin bir şey söylemez. Kutsal Kitap bilginlerinin birçoğu onun on ulustan oluşan bir konfederasyondan ve/veya yeniden doğan Roma İmparatorluğu’ndan geleceği hakkında fikir yürütür (Daniel 7:24-25; Vahiy 17:7). Başkaları onun Mesih olduğunu iddia edebilmesi için Yahudi olması gerektiğini düşünür. Kutsal Kitap, Mesih-karşıtı’nın nereden geleceğini ve hangi ırktan olacağını kesin bir şekilde söylemediği için bunların hepsi varsayımlardır. Mesih-karşıtı bir gün bildirilecektir. İkinci Selanikliler 2:3-4 bizlere Mesih-karşıtı’nı nasıl tanıyacağımızı söyler: “Hiç kimse hiçbir şekilde sizi aldatmasın. Çünkü imandan dönüş başlamadıkça, mahvolacak olan o yasa tanımaz adam ortaya çıkmadıkça o gün gelmeyecektir. Bu adam, tanrı diye anılan ya da tapılan her şeye karşı gelerek kendini hepsinden yüce gösterecek, hatta kendisini Tanrı ilan ederek Tanrı'nın Tapınağı'nda oturacaktır.”

Mesih-karşıtı bildirildiğinde hayatta olan insanların çoğunun onun kimliğinden ötürü çok şaşırmaları mümkündür. Mesih-karşıtı günümüzde hayatta olabilir de, olmayabilir de. Martin Luther, kendi zamanındaki Papa’nın Mesih-karşıtı olduğuna ikna olmuştu. 1940’lı yıllarda birçok insan Adolf Hitler’in Mesih-karşıtı olduğuna inanıyordu. Geçtiğimiz birkaç yüzyıl içinde yaşayanlar da Mesih-karşıtı’nın kimliğinden çok emindiler. Şimdiye kadar hepsinin de hatalı olduğu kanıtlanmıştır. Varsayımları geride bırakıp Kutsal Kitap’ın Mesih-karşıtı hakkında söylediklerine odaklanmalıyız. Vahiy 13:5-8 şöyle bildirir: “Canavara, kurumlu sözler söyleyen, küfürler savuran bir ağız ve kırk iki ay süreyle kullanabileceği bir yetki verildi. Tanrı'ya küfretmek, O'nun adına ve konutuna, yani gökte yaşayanlara küfretmek için ağzını açtı. Kutsallarla savaşıp onları yenmesine izin verildi. Canavar her oymak, her halk, her dil, her ulus üzerinde yetkili kılındı. Yeryüzünde yaşayan ve dünya kurulalı beri boğazlanmış Kuzu'nun yaşam kitabına adı yazılmamış olan herkes ona tapacak.”

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Mesih-karşıtı kimdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries