settings icon
share icon
Soru

Tapınma kilisede ne ölçüde öncelik olmalıdır?

Yanıt


Birisi hayatımızı kurtarırsa ona minnettarlıkla karşılık veririz. Bize gücümüzün asla yetmeyeceği bir armağan verildiğinde minnettarlığımızı bildiririz. Tapınma, Tanrı’ya olan minnettarlığımız ve şükranımızın bir dışavurumudur. İsa bizi kurtarmıştır. Tanrı’nın sevgisi kayıtsız şartsızdır. Tapınmamız O’nun canlarımızı kurtarmasının yanı sıra, evrenimizin yaratıcısı olarak otoritesini de kabul eder. Bu yüzden tapınma, toplu kilisenin olduğu kadar, inanlının da en yüksek önceliklerinden biridir.

Hristiyanlık, Tanrı’yla kişisel bir ilişkiyi temel aldığından dinler arasında benzersizdir. Mısır’dan Çıkış 34:14 “Başka ilahlara tapmayacaksınız. Çünkü ben adı Kıskanç bir RAB’bim, kıskanç bir Tanrı’yım” der. İmanımızın özü, Yaratıcımız’la olan kişisel ilişkimizdir.

Tapınma, o kişisel ilişkiyi bir kutlama etkinliğidir. Tapınma aracılığıyla Tanrımız’la iletişim kurarız. Tapınma aracılığıyla O’nun Rabliğini ve Tanrılığını kabul ederiz. İster müzik, bağırma, dua, ister başka bir yolla olsun, tapınma özde Tanrı’yla yakınlığın bir dışavurumudur. Bizim Tanrı’nın buyruklarına itaat içinde yaşamamız gerekmektedir ancak Tanrı’nın istediği soğuk ve bilinçsiz bir itaat değildir. Yasa’nın Tekrarı 6:5 “Tanrınız RAB’bi bütün yüreğinizle, bütün canınızla, bütün gücünüzle seveceksiniz” der.

Kilise, İsa’nın çarmıhtaki ölümü aracılığıyla bize sunulan lütuftan yararlanarak Tanrı’nın ismine yakaran herkesin bir topluluğudur. Bize öğrenciler yetiştirmemiz ve Tanrı’nın buyruklarına itaat içinde yaşamamız söylenmiştir. Birinci Yuhanna 3:24 şöyle der: “Tanrı’nın buyruklarını yerine getiren Tanrı’da yaşar, Tanrı da o kişide yaşar.” Kilisenin her üyesi Tanrı’ya tapınmaya çağrılmıştır. Her birimiz, Tanrı’ya kalplerimizden hitap ederek duada zaman geçiririz. O’nun Kutsal Yazılar’daki sözlerini okumalı ve yüreklerimizde onlar üzerinde derin düşünmeliyiz. Özel tapınma zamanlarımız kişisel ruhsal olgunluğumuz için elzemdir. Bizler, bir inanlılar topluluğu olarak ilahiler söylemek, dua, Söz hakkında bilgi edinmek ve ruhsal armağanlarımızı kilisenin yararı için kullanmak aracılığıyla tapınırız. Tapınma kilise için en yüksek önceliktir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tapınma kilisede ne ölçüde öncelik olmalıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries