settings icon
share icon
Soru

Kilise görevlilerinin kilisedeki görevleri nelerdir?

Yanıt


Genelde “hizmet etmek” olarak tercüme edilen sözcük, Yeni Antlaşma olan İncil’de “kirin içinden” anlamına gelen diakoneo sözcüğüdür. Bir hizmet edici, bir garson ya da başka birine hizmet eden birisinden söz eder. İngilizcedeki deacon veya dilimizdeki diyakoz sözcüklerinin kökü bu sözcüktür. Diyakoz ya da kilise görevlileri sözcüğü ilk önce, Elçilerin İşleri kitabında kilisede yardım eden kişilerden söz etmek için kullanılmıştır. “Bunun üzerine Onikiler, bütün öğrencileri bir araya toplayıp şöyle dediler: “Tanrı’nın sözünü yayma işini bırakıp maddi işlerle uğraşmamız doğru olmaz’” (Elçilerin İşleri 6:2). Tanrı’nın sürüsünü Söz’ü vaaz edip öğreterek besleyen kişiler, o etkinlikleri bırakıp sofralara hizmet etmenin kendileri için doğru bir şey olmayacağını anlamışlardı, bunun üzerine hizmet etmeye istekli olan başka kişiler buldular ve kendileri kilisenin ruhsal ihtiyaçlarına hizmet ederken onların da kilisenin fiziksel ihtiyaçlarına hizmet etmesini sağladılar. Bu, kaynakların ve herkesin armağanlarının daha iyi bir kullanım yoluydu. Ayrıca daha çok insanın birbirine hizmet etmesine ve yardım etmesine yol açtı.

Kutsal Kitap’a uygun kilisede günümüzde bu roller özde aynıdır. İhtiyarlar ve vaizlerin, “insanları tam bir sabırla eğiterek ikna etmeleri, uyarmaları, isteklendirmeleri ve öğretmeleri” (2. Timoteos 4:2) ve kilise görevlilerinin de geri kalan bütün şeylerin icabına bakması gerekmektedir. Bir kilise görevlisinin sorumluluklarına, idari ya da organizasyonla ilgili görevler, yer gösterme, binanın bakımı ya da kilise mali işler sorumlusu olarak gönüllü çalışmak da dahil olabilir. Bunlar kilisenin ihtiyaçlarına ve müsait olan kişilerin armağanlarına bağlıdır.

Bir kilise görevlisinin sorumlulukları Kutsal Yazılar’da açıkça listelenmemiştir; bir gözetmen ya da vaizin görevi olmayan her şeyi içerdiği varsayılmıştır. Ama bir kilise görevlisinin yeterlilikleri Kutsal Yazılar’da açıkça bildirilmiştir. Özü sözü aynı, tek karılı, evlerini iyi yöneten, saygın, dürüst, alkole bağımlı olmayan ve haksız kazanç peşinde koşmayan kişiler olmalıdırlar (1. Timoteos 3:8-12). Tanrı Sözü’ne göre, kilise görevlisi olmak onurlu ve bereket taşıyan bir iştir. “Görevlerini iyi yapanlar, kendileri için iyi bir yer edinir, Mesih İsa’ya imanda büyük cesaret kazanırlar” (1. Timoteos 3:13).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kilise görevlilerinin kilisedeki görevleri nelerdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries