settings icon
share icon
Soru

Kenosis nedir?

Yanıt


Kenosis terimi, İsa beden alıp insan olduğunda ululuğunu bir yana bırakması doktrini için kullanılan Yunanca sözcükten gelir. Kenosis, tanrılığını bırakmak ya da tanrılığını insanlıkla değiştirmek değil, bir kendini inkâr etkinliğiydi. Filipililer 2:7 bize İsa için, "Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı" der. İsa, yeryüzündeki hizmeti sırasında Tanrı olmayı bırakmamıştı. Ama Tanrı'yla yüz yüze ilişkinin göksel ululuğunu bir kenara bırakmıştı. Ayrıca Kendi bağımsız yetkisini de bir kenara bırakmıştı. Mesih, yeryüzündeki hizmeti sırasında Baba'nın isteğine tamamen boyun eğmişti.

İsa bazen kenosis'in bir parçası olarak, insanlığın sınırları içinde hareket etti (Yuhanna 4:6; 19:28). Tanrı yorulmaz ve susamaz. Matta 24:36 bize, "O günü ve saati, ne gökteki melekler, ne de Oğul bilir; Baba'dan başka kimse bilmez" der. "Eğer İsa Tanrı'ysa neden Tanrı gibi her şeyi bilmedi" diye düşünebiliriz (Mezmur 139:1-6). Görünüşe göre, İsa yeryüzündeyken, tanrısal özelliklerinin bazılarını bir kenara koymuştu. Hâlâ tamamen kutsal, adil, merhametli, lütufkâr, doğru ve sevgi doluydu ama İsa her şeyi bilişini ve her şeye gücü yetişini değişik derecelerde örtmüştü.

Kenosis konusunda İsa'nın nelerden vazgeçtiğine fazlasıyla odaklanıyoruz. Kenosis İsa'nın neleri üstlendiğini de ele alır. İsa insan doğasını almış ve Kendini alçaltmıştı. Cennette yüceliklerin en yücesi olmaktan, çarmıha gerilen bir insan olmaya geçmişti. Filipililer 2:7-8, "Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı. İnsan biçimine bürünmüş olarak ölüme, çarmıh üzerinde ölüme bile boyun eğip kendini alçalttı" diye bildirir. Evrenin Tanrısı, nihai alçakgönüllülük etkinliğinde insan haline gelip yarattıkları için öldü. Bu yüzden kenosis, Mesih'in tüm sınırlılıklarıyla günah hariç, insan doğasını alması etkinliğidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kenosis nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries