settings icon
share icon
Soru

Kalp nedir?

Yanıt


İlk olarak, malumu bildireceğiz: Bu makale, bütün bedene kan pompalayan bir kas olan hayatî organ kalp hakkında değildir. Kalbin romantik, felsefi veya edebi tanımlarıyla da ilgili değildir.

Bunlar yerine, kalp hakkında Kutsal Kitap’ın söylediklerine odaklanacağız. Kutsal Kitap kalpten neredeyse 1.000 kez söz eder. Özde şöyle der: Kalp, duygularımızın ve arzularımızın olduğu yerdir.

İnsan yüreğine bakmadan önce, Tanrı’nın duyguları ve arzuları olduğu için O’nun da bir “kalbi” olduğu söylenebilir. Tanrı’nın kalbi olduğu için bizim de bir kalbimiz vardır. Tanrı, Davut hakkında “Davut’u gönlüme uygun bir adam olarak gördüm” demişti (Elçilerin İşleri 13:22). Ve Tanrı halkını, Kendi kalbini tanıyan ve izleyen önderlerle bereketler (1. Samuel 2:35; Yeremya 3:15).

İnsan kalbi, doğal durumunda, güvenilmez ve aldatıcıdır. Yeremya 17:9, “Yürek her şeyden daha aldatıcıdır, iyileşmez, onu kim anlayabilir?” der. Yani, Düşüş bizi en derin seviyede etkilemiştir; aklımız, duygularımız ve isteklerimiz günahla lekelenmiştir ve bizler bu sorunun ne kadar yaygın olduğuna karşı körleştik.

Biz kendi kalbimizi anlayamayabiliriz ama Tanrı anlar. “Çünkü O yürekteki gizleri bilir” (Mezmur 44:21; ayrıca bkz. 1. Korintliler 14:25). “İsa bütün insanların yüreğini bildiği için onlara güvenmiyordu. İnsan hakkında kimsenin O’na bir şey söylemesine gerek yoktu. Çünkü kendisi insanın içinden geçenleri biliyordu” (Yuhanna2:24-25).

Tanrı, kalp konusunda bildiklerini temel alarak doğrulukla yargılayabilir: “Ben RAB, herkesi davranışlarına, yaptıklarının sonucuna göre ödüllendirmek için yüreği yoklar, düşünceyi denerim” (Yeremya 17:10).

İsa, Markos 7:21-23’te kalplerimizin düşmüş konumuna işaret etmiştir: “Çünkü kötü düşünceler, fuhuş, hırsızlık, cinayet, zina, açgözlülük, kötülük, hile, sefahat, kıskançlık, iftira, kibir ve akılsızlık içten, insanın yüreğinden kaynaklanır. Bu kötülüklerin hepsi içten kaynaklanır ve insanı kirletir.” En büyük sorunumuz dışsal değil, içseldir; hepimizin birer kalp sorunu vardır.

O zaman değişebilmemiz için kalbimizin değişmesi lazımdır. Bu sadece Tanrı’nın gücü sayesinde imana karşılık olarak gerçekleşir. “Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır” (Romalılar 10:10). Tanrı lütfunda içimizde yeni bir kalp oluşturabilir (Mezmur 51:10; Hezekiel 36:26). “Yüreklerini sevindirmek için ezilenlerin yanında” olmayı vaat eder (Yeşaya 57:15).

Tanrı’nın içimizde yeni bir yürek yaratma işi, yüreklerimizi sınamayı (Mezmur 17:3; Yasa’nın Tekrarı 8:2) ve kalplerimizi yeni fikirler, yeni bir bilgelik ve yeni arzularla doldurmayı da içerir (Nehemya 7:5; 1. Krallar 10:24; 2. Korintliler 8:16).

Kalp, varlığımızın özüdür ve Kutsal Kitap kalplerimizi temiz tutmaya çok büyük bir önem verir: “Her şeyden önce de yüreğini koru, çünkü yaşam ondan kaynaklanır (Süleyman’ın Özdeyişleri 4:23).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kalp nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries