settings icon
share icon
Soru

Kadınlar kilisede görevli olarak hizmet edebilirler mi?

Yanıt


Kutsal Yazılar bir kadının kilisede görevli olarak hizmet edip edemeyeceği konusunda tam olarak açık değildir. Kilise görevlilerinin “ağırbaşlı kişiler (erkekler)” olmaları gerektiği (1. Timoteos 3:8) ve “tek karılı” olmak şartı (1. Timoteos 3:12) kadınları kilise görevlileri hizmet yapmaktan diskalifiye eder görünmektedir. Ancak bazıları 1. Timoteos 3:11’i kadın kilise görevlileri olarak yorumlamaktadır çünkü “evli kadınlar” olarak tercüme edilen Grekçe sözcük “kadınlar” olarak da tercüme edilebilir. Pavlus büyük bir olasılıkla, kilise görevlilerinin karılarından değil, kilise görevlileri olarak hizmet eden kadınlardan söz etmektedir. 8’ci ayette bir giriş olarak kullanılan aynı şekilde sözü, gözetmenler ve kilise görevlilerine ek olarak üçüncü bir önderler grubunun varlığını önermektedir. Ayrıca Pavlus, gözetmenlik niteliklerini bildirirken gözetmenlerin karıları hakkında hiçbir şart belirtmemiştir. O zaman neden gözetmenlerin karılarının niteliklerini listelesin? Önderlerin karılarının belirli bir şekilde hareket etmeleri önemli olsaydı, gözetmenler kilisede daha önemli bir pozisyonda olduklarından gözetmenlerin karıları hakkında daha çok, en azından eşit şekilde, ilgi duyması gerektiğini varsaymak mantıklıdır. Ancak gözetmenlerin karıları için hiçbir şart bildirmez.

Romalılar 16:1, Fibi’den, Pavlus’un 1. Timoteos 3:12’de kullandığı sözcüğün aynısıyla söz eder. Ancak Pavlus’un Fibi’den bir kilise görevlisi olarak mı, yoksa bir hizmetkâr olarak mı söz ettiği açık değildir. İlk kilisede, kadın hizmetkârlar hasta inanlılara, fakirlere, yabancılara ve hapiste olanlara bakarlardı. Kadın ve çocuklara öğretide bulunurlardı (Titus 2:3-5). Fibi resmen bir “kilise görevlisi” olmayabilirdi, ancak Pavlus, ona mektubunu Roma’daki kiliseye götürmek gibi önemli bir görev vermişti (Romalılar 16:1-2). Onu daha aşağı düzeyde ya da daha az yeterliliği olan biri olarak değil, Mesih’in bedeninin güvenilir ve değer verilir bir üyesi olarak gördüğü kesindi.

Kutsal Yazılar, kadınların kilise görevlileri olarak hizmet etmeleri düşüncesini fazla desteklemez ancak onları diskalifiye de etmez. Bazı kiliseler kadın kilise görevlileri konumları açmışlardır ancak çoğu bu konumları, erkek kilise görevlilerinkinden farklılaştırır. Bir kilise, bir kadın kilise görevlisi konumunu belirlemezse, kilise önderliği kadın kilise görevlilerinin Pavlus’un (1. Timoteos 2:11-12 gibi) başka ayetlerde kadınların hizmeti hakkında verdiği sınırlamalara boyun eğmelerini sağlamalıdır. Bu tıpkı, tüm önderlerin kilise yapısındaki otoriteye ve nihai olarak en üstün otoritemiz olan Mesih İsa’nın otoritesine boyun eğmesi gerektiği gibidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kadınlar kilisede görevli olarak hizmet edebilirler mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries