settings icon
share icon
Soru

Kadınlar kilisede gözetmen olarak hizmet edebilirler mi?

Yanıt


Kadınların kilisede gözetmenler olarak hizmet edip edemeyeceği konusunda iki ana görüş vardır. Eşitlik taraftarı görüş kadınların 1. Timoteos 3:1-7 ve Titus 1:5-9’da bildirilen şartları yerine getirdikleri sürece gözetmenler olarak hizmet edebileceklerini savunur. Kadınların erkekleri tamamlayıcı olduklarına inanan görüş ise tersini bildirir ve kadınların kilise içinde bir gözetmen kapasitesinde hizmet etmeye izinleri olmadığını söyler.

Şimdi 1. Timoteos 3:1-7’ye bakalım: “İşte güvenilir söz: Bir kimse gözetmen olmayı gönülden istiyorsa, o kişi (eril) iyi bir görev arzu etmiş olur. Ancak gözetmen ayıplanacak bir yanı olmayan, tek karılı, ölçülü, sağduyulu, saygın, konuksever, öğretmeye yetenekli biri olmalı. Şarap düşkünü, zorba olmamalı; uysal, kavgadan ve para sevgisinden uzak olmalı. Evini iyi yönetmeli, çocuklarına söz dinletmeli, her yönden saygılı olmalarını sağlamalı. Kendi evini yönetmesini bilmeyen, Tanrı’nın topluluğunu nasıl kayırabilir? Gözetmen yeni iman etmiş biri olmamalı. Yoksa gurura kapılıp İblis’in uğradığı yargıya uğrayabilir. Topluluğun dışındakiler tarafından da iyi bir insan olarak tanınmalıdır. Öyle ki, ayıplanacak duruma ve İblis’in tuzağına düşmesin.” [Tüm cümlelerde özne erildir.]

Bu ayetlerde dikkat edilecek ilk şey, tüm öznelerin eril olmasıdır. 1. Timoteos 3:1-7’de eril üçüncü tekil şahıs zamiri 10 kez kullanılmıştır. Bu ayetleri üstünkörü okuyan sıradan bir insan, bir gözetmen/denetleyici rolünün bir erkek tarafından yerine getirilmesi gerektiği sonucuna varır. “Tek karılı” sözü de, gözetmen konumunun erkekler tarafından doldurulması gerektiğini belirtir. Aynı noktalara paralel bir okuma parçası olan Titus 1:5-9’da değinilmiştir.

Gözetmen/denetleyicilerin nitelik ve görevlerini tanımlayan ayetler kadınların gözetmen olarak hizmet etmelerine kapıyı açmaz. Hatta, erkek zamirler ve terminolojinin tutarlı bir şekilde kullanımı gözetmen/denetleyici konumlarının sadece erkeklerle sınırlı olduğu konusunu kuvvetle destekler. Bu tartışmayla ilgili başka konularla olduğu gibi, kadınların gözetmenler olarak hizmet etmesinin yasaklanması şovenistlikle ilgili değildir. Bu erkeklerin kadınlardan daha üstün olması konusu değildir. Bunun yerine, Tanrı gözetmen konumunu erkeklerle sınırlar çünkü Kendisi kiliseyi böyle işlev yapması üzere yapılandırmıştır. Tanrı yolundaki erkeklerin önderler olarak hizmet etmesi gerekir. Kadınların da çok önemli destekleyici rollerde hizmet etmesi gerekir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kadınlar kilisede gözetmen olarak hizmet edebilirler mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries