settings icon
share icon
Soru

Hristiyan bir kişi inanlı olmayan birisiyle bir iş ilişkisi içine girmeli midir?

Yanıt


Bir Hristiyan’ın inanlı olmayan biriyle bir iş ilişkisi içine girip girmemesiyle ilgili olan soru çok sorulur. Bunun için en çok aktarılan ayet şudur: “İmansızlarla aynı boyunduruğa girmeyin. Çünkü doğrulukla fesadın ne ortaklığı, ışıkla karanlığın ne paydaşlığı olabilir?” (2 Korintliler 6:14). Bu ayet birçok kereler, Hristiyanlar’ın Hristiyan olmayan kişilerle evlenmesi konusunda bir yasak olarak algılanır. Bu ayetin evliliğe uyduğu kesindir ama metnin kapsamı sadece evlilikle sınırlı değildir. Evlilikler, yakın dostluklar ve birçok durumda iş ortaklıkları gibi “eşit olmayan her tür boyunduruk” yasaklanmıştır:

Buyruk, inanlı kişi ile inanlı olmayan kişi arasında büyük bir farkın var olduğunu ima etmektedir. Genel olarak bir Hristiyan’ın motivasyonları, hedefleri ve yöntemleri, iman etmeyen bir kişininkine uygun değildir. İman kişinin karakterini değiştirir. Bir Hristiyan’ın hayattaki en yüksek isteği Rab İsa’yı yüceltmek ve O’nu her konuda hoşnut etmektir. İnanlı olmayan birisi ise bu konulara en azından ilgisizdir. Bir Hristiyan’ın iş dünyasındaki yöntemleri ve hedefleri, inanlı olmayan birininkilerle aynı ise, o zaman Hristiyan’ın büyük bir olasılıkla öncelik verdiği şeyleri yeniden değerlendirip üzerlerinde yeniden düşünmesi gerekir.

İkinci Korintliler 6:14, “Doğrulukla fesadın ne ortaklığı, ışıkla karanlığın ne paydaşlığı olabilir?” diye sorarak devam eder. İnsanlar bir şeyi paylaştıklarında “paydaşlık içinde” oldukları söylenir. İş ortakları da o şekilde birleşmişlerdir ki paylaşmaları gerektir, birine ait olan, öbürüne de aittir. “Paydaşlık” sözü aynen bu anlama gelir. Bu ilkeleri akılda tutarak, iş dünyasında inanlı olmayan kişilerle birleşmekten uzak durmak en iyisidir. Bir Hristiyan iş dünyasında gerçekten de Rab’bi onurlandırmayı arzuluyorsa, iş ortağıyla arasında çatışma çıkması kaçınılmazdır. “İki kişi anlaşmadan birlikte yürür mü?” (Amos 3:3).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan bir kişi inanlı olmayan birisiyle bir iş ilişkisi içine girmeli midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries