settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap ırklar arası evlilik konusunda ne der?

Yanıt


Eski Antlaşma Yasası, İsrailliler’e ırklar arası evlilikte bulunmamalarını buyurmuştu (Yasa’nın Tekrarı 7:3-4). Ancak, bunun arkasındaki neden aslında deri rengi veya ırk sorunu değil, din sorunuydu. Tanrı'nın Yahudiler için ırklar arası evliliği yasaklamasının nedeni, yabancı insanların sahte tanrılara tapıyor olmalarıydı. İsrailliler puta tapanlarla, putperestlerle ya da dinsizlerle evlenirlerse yoldan çıkarlardı. Malaki 2:11'e göre İsrail'de tam olarak böyle oldu.

Yeni Antlaşma olan İncil’de, buna benzer ama çok daha farklı bir düzeyde olan bir ilke bildirilmiştir: “İmansızlarla aynı boyunduruğa girmeyin. Çünkü doğrulukla fesadın ne ortaklığı, ışıkla karanlığın ne paydaşlığı olabilir?” (2. Korintliler 6:14). Tıpkı İsrailliler’e (tek gerçek Tanrı’ya inananlara) putperestlerle evlenmemeleri buyrulduğu gibi, Hristiyanlar’a (tek gerçek Tanrı’ya inananlara) da iman etmeyen kişilerle evlenmemeleri buyrulmuştur. Kutsal Kitap ırklar arası evliliğin yanlış olduğunu söylemez. Irklar arası evliliği yasaklayan herkes bunu Kutsal Kitap'tan yetki almadan yapmaktadır.

Martin Luther King’in de söylediği gibi, bir insanın derisinin rengiyle değil, kişiliğiyle değerlendirilmesi gerekir. Bir Hristiyan’ın yaşamında ırkı temel alarak kayırma yapmanın yeri yoktur (Yakup 2:1-10). Aslında Kutsal Kitap'ın bakış açısına göre, herkesin Adem ve Havva'dan geldiği tek bir "ırk" vardır; insan ırkı. Bir Hristiyan, kendine bir eş seçerken her zaman ilk olarak potansiyel eşinin İsa Mesih’e imanla yeniden doğmuş olup olmadığını öğrenmelidir (Yuhanna 3:3-5). Kutsal Kitap’ın bir eş seçmekteki standardı deri rengi değil, Mesih’e imandır. Irklar arası evlilik doğru ya da yanlış değil, dua ve kişisel tercih meselesidir.

Evlenmeyi düşünen bir çiftin birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekir. Etnik köken farkı göz ardı edilmemeli, ancak kesinlikle bir çiftin evlenip evlenmemesi konusunda belirleyici unsur da olmamalıdır. Irklar arası bir çift ayrımcılık ve alayla karşılaşabilir ve bu tür önyargılara Kutsal Kitap'a uygun bir şekilde yanıt vermeye hazır olmalıdırlar. Evlilik herkes için onurludur (İbraniler 13:4). “Çünkü Yahudi Grek ayrımı yoktur, aynı Rab hepsinin Rabbi'dir. Kendisini çağıranların tümüne eliaçıktır” (Romalılar 10:12). Çok ırklı bir kilise ve Hristiyan bir ırklar arası evlilik, Mesih'teki eşitliğimizin ve birliğimizin güçlü bir göstergesi olabilir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap ırklar arası evlilik konusunda ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries