settings icon
share icon
Soru

İnsan doğası nedir? Kutsal Kitap insan doğası hakkında ne der?

Yanıt


Bizi özellikle insan yapan insan doğasıdır. Düşünebildiğimiz ve hissedebildiğimiz için doğamız hayvanlarınkinden ve yaratışın geri kalanından farklıdır. İnsanlar ve yaratılışın geri kalanı arasındaki ayırt edicilerin başında, mantık yürütebilme yeteneğimiz gelir. Başka hiçbir yaratık bu yeteneğe sahip değildir ve bunun Tanrı tarafından bize verilmiş olan eşsiz bir armağan olduğu kesindir. Mantığımız kendi doğamız ve Tanrı'nın doğası üzerinde düşünmemizi ve Tanrı’nın yarattıkları için olan isteği konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlar. Tanrı’nın yarattıkları arasında başka hiçbirinin mantık yönetebilen doğaları yoktur.

Kutsal Kitap, Tanrı’nın insanları Kendi benzerliğinde yarattığını öğretir. Bu da O’nun Kendisi ve büyük ve karmaşık bir tasarımı hakkında biraz anlayış kazanmamızı sağlar. İnsan doğamız sınırlı bir şekilde de olsa, Tanrı’nın niteliklerinden bazılarını yansıtır. Bizler, Kendisi sevgi olan Tanrı’nın benzerliğinde yaratılmış olduğumuz için severiz (1. Yuhanna 4:16). O’nun benzerliğinde yaratıldığımız için, merhametli, sadık, gerçeği söyleyen, şefkatli, sabırlı ve adil kişiler olabiliriz. Bu özellikler, doğamızda ayrıca yer alan günah tarafından bozulur.

İnsan doğası özgün olarak, Tanrı tarafından yaratıldığı için kusursuzdu. Kutsal Kitap, insanların sevgi dolu bir Tanrı tarafından “çok iyi” yaratıldıklarını (Yaratılış 1:31) ancak bu iyiliğin Adem’le Havva’nın günahı tarafından bozulduğunu öğretir. Bunun sonucu olarak insanlığın tümü günahlı doğaya kurban gitmiştir. İyi haber şudur ki, bir insan Mesih’e iman ettiği anda kendisine yeni bir doğa verilir. İkinci Korintliler 5:17 bize şöyle der: “Bir kimse Mesih’teyse, yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur.” Kutsallaştırılma, Tanrı’nın yeni doğamızı oluşturduğu süreçtir ve bu süreçte zaman içinde kutsallıkta git gide daha çok büyümemizi sağlar. Bu, yeni doğa, içinde yaşadığı çadırla, yani eski insan, eski doğa olan benlikle savaştıkça (2. Korintliler 5:4) birçok zaferi ve yenilgiyi yaşayan devam eden bir süreçtir. Yeni doğamız, biz cennette yüceltilene kadar, Kendisinin benzerliğinde yaratılmış olduğumuz Tanrı’nın huzurunda sonsuzluk boyunca yaşamak üzere özgür kılınmayacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İnsan doğası nedir? Kutsal Kitap insan doğası hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries