settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan inanlı olmayan biriyle evliyse ne yapmalıdır?

Yanıt


İnanlı olmayan biriyle evli olmak, bir Hristiyan’ın hayatındaki en büyük zorluklardan biri olabilir. Evlilik, iki insanı bir tek beden olarak birleştiren kutsal bir antlaşmadır (Matta 19:5). İnanlı biriyle, inanlı olmayan birinin huzur ve uyum içinde yaşaması çok zor olabilir (2 Korintliler 6:14-15). Eğer eşlerden biri evlendikten sonra Hristiyan olursa, iki değişik otorite altında yaşamaya eşlik eden mücadeleler çabucak belirgin bir hal alır.

Böyle bir durumdaki Hristiyanlar sık sık, bunun Tanrı’yı gerçekten onurlandırmanın tek yolu olduğuna ikna olmuş bir şekilde bu evlilikten bir çıkış yolu ararlar. Ancak Tanrı Sözü bunun tam tersini söyler. İçinde bulunduğumuz durumla sadece yetinmek değil, zor durumumuzda Tanrı’yı onurlandırmanın yollarını aramak da çok önemlidir (1 Korintliler 7:17). Kutsal Kitap, 1 Korintliler 7:12-14’de iman etmeyenlerle evli olanlara özel olarak hitap ederek şöyle der: “…Bir kardeşin karısı iman etmemişse ama kendisiyle yaşamaya razıysa, onu boşamasın. Bir kadının kocası iman etmemişse ama kendisiyle yaşamaya razıysa, kadın onu boşamasın. Çünkü iman etmemiş koca karısı aracılığıyla, iman etmemiş kadın da imanlı kocası aracılığıyla kutsanır…”

İnanlı olmayan kişilerle evli olan Hristiyanlar’ın Kutsal Ruh’un gücünün Mesih’i bildirmelerine ve Tanrı’nın huzurunun ışığında yaşamalarına yardım etmesi için dua etmesi gerektir (1 Yuhanna 1:7). Yüreklerini değiştirmesi ve Kutsal Ruh’un meyvesini oluşturması için Tanrı’nın değiştiren gücünü aramalıdırlar (Galatyalılar 5:22-23). Hristiyan bir evli kadının iman etmeyen kocasına karşı bile boyun eğen bir yüreği olmalıdır (1 Petrus 3:1) ve bunu yapabilmesine yardım etmesi için Tanrı’ya yakın kalması ve O’nun lütfuna dayanması gerekecektir.

Hristiyanlar’ın yalnız hayatlar sürmeleri tasarlanmamıştır; kilise ve Kutsal Kitap etüt grupları gibi dış kaynaklardan destek bulmaları gerekir. İnanlı olmayan biriyle evli olmak, ilişkinin kutsallığını değiştirmez, bu yüzden eşi için dua etmek ve Mesih’in ışığının parlak bir şekilde saçılmasına izin vererek iyi bir örnek oluşturmak her Hristiyan’ın hayatında öncelik verdiği bir şey olmalıdır (Filipililer 2:14). 1 Petrus 3:1’de yer alan gerçek, yani iman etmeyen eşin “kazanılması,” iman etmeyen biriyle evli olan her Hristiyan’ın umudu ve hedefi olsun.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan inanlı olmayan biriyle evliyse ne yapmalıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries