settings icon
share icon
Soru

Tanrı neden İbrahim'in İshak'ı kurban etmesini istemiştir?

Yanıt


İbrahim Tanrı ile yürüyüşünde pek çok defa O'na itaat etmiştir. Fakat hiç bir sınav Yaratılış 22'de olduğu kadar zor olmamıştır. Tanrı şöyle emretmiştir: "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git. Orada oğlunu yakmalık sunu olarak sun." (Yaratılış 22:2a). Bu çok şaşılacak bir taleptir çünkü İshak vaat edilen oğuldur. Buna İbrahim nasıl bir karşılık vermiştir? Anında itaat ederek iki hizmetkarı, bir eşek, sunu için odun ve oğlu İshak ile ertesi sabah erkenden yolculuğuna başlamıştır. Onun, Tanrı'nın kafa karıştırıcı emrine karşı sorgusuz itaati, Tanrı'ya hak ettiği yüceliği göstermiş ve bize de Tanrı'yı nasıl yücelteceğimize dair bir örnek göstermiştir. İbrahim'in itaat ettiği gibi biz de itaat ettiğimiz, Tanrı'nın planının en iyi senaryo olduğuna güvendiğimiz zaman, Tanrı'nın niteliklerini yüceltmiş ve O'na övgüler sunmuş oluyoruz. İbrahim'in bu ezici emir karşısındaki itaatı, Tanrı'nın mutlak sevgisini, güvenilirliğini ve iyiliğini yüceltmiş, takip etmemiz için bir örnek teşkil etmiştir. İbrahim'in tanıdığı ve sevdiği Tanrı'ya olan inancı, İbraniler 11'de yer alan inançlı kahramanlar tapınağına yerleştirmesini sağlamıştır.

Tanrı, kurtuluşun tek aracı olarak, kendisinden sonra gelen herkes için İbrahim'in inancını örnek olarak kullanmaktadır. Yaratılış 15:6 der ki: "Avram Rab'be iman etti, Rab bunu ona doğruluk saydı". Bu gerçek, Romalılar 4:3 ve Yahuda 2:23'de tekrar edildiği gibi Hıristiyan inancının temeline vurgu yapmaktadır. İbrahim'e verilen doğruluk, Tanrı'nın günahlarımıza karşılık sunduğu kurban olan İsa Mesih'i iman yoluyla kabul ettiğimizde bize verilen doğrulukla aynıdır. "Tanrı, günahı bilmeyen Mesih'i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı'nın doğruluğu olalım." (2 Korintliler 5:21).

İbrahim'in Eski Ahit hikayesi, Yeni Ahit'in kefaret öğretisinin, Rab İsa'nın insanlığın günahları için çarmıhta kurban olarak sunuluşunun temelidir. İsa, yüzyıllar sonra şöyle demiştir: "Babanız İbrahim günümü göreceği için sevinçle coşmuştu. Gördü ve sevindi."(Yuhanna 8:56). Aşağıda, İncil'in iki anlatımı arasındaki paralelliklerden bazıları verilmiştir:

• "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al" (Yaratılış 22:2) "Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi..." (Yuhanna 3:16).

• "Moriya bölgesine git. ...yakmalık sunu olarak sun..."(22:2). Bu alanın, yıllar sonra Yeruşalim kentinin kurulduğu ve İsa'nın şehir duvarları dışında çarmıha gerildiği bölge olduğuna inanılmaktadır (İbraniler 13:12).

• "Orada oğlunu yakmalık sunu olarak sun..." (22:2). "Kutsal Yazılar uyarınca Mesih günahlarımıza karşılık öldü" (1 Korintliler 15:3).

• "Yakmalık sunu için yardığı odunları oğlu İshak'a yükledi" (22:6). İsa, "çarmıhını kendisi taşıyıp... "(Yuhanna 19:17).

• "Ateşle odun burada, ama yakmalık sunu kuzusu nerede?" (22:7); John dedi ki, "İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu!" (Yuhanna 1:29).

• Oğul, İshak, kurban olarak babasına itaat etmiştir (22:9); İsa dua etmiştir, "Baba, mümkünse bu kâse benden uzaklaştırılsın. Yine de benim değil, senin istediğin olsun."(Matta 26:39).

• Diriliş: İshak (mecazi olarak) ve İsa gerçekte: "İbrahim sınandığı zaman imanla İshak'ı kurban olarak sundu. Vaatleri almış olan İbrahim biricik oğlunu kurban etmek üzereydi. Oysa Tanrı ona, "Senin soyun İshak'la sürecek" demişti. İbrahim Tanrı'nın ölüleri bile diriltebileceğini düşündü; nitekim İshak'ı simgesel şekilde ölümden geri aldı." (İbraniler 11:17-19); İsa, "Kutsal Yazılar uyarınca Mesih günahlarımıza karşılık öldü, gömüldü ve Kutsal Yazılar uyarınca üçüncü gün ölümden dirildi" (1 Korintliler 15:4).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı neden İbrahim'in İshak'ı kurban etmesini istemiştir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries