settings icon
share icon
Soru

Haçlı Seferleri nedir?

Yanıt


Haçlı Seferleri, Hıristiyan inancına karşı en sık ortaya çıkan tartışmalardan bazılarına yol açmıştır. Bazı İslamcı teröristler, terörist saldırıların, Hıristiyanlar'ın Haçlı Seferleri'nde yaptıklarının intikamı olduğunu bile ileri sürmektedir. Peki, Haçlı Seferleri neydi ve neden Hıristiyan inancıyla ilgili büyük bir sorun olarak görülüyor?

Her şeyden önce, Haçlı Seferi'ne "Hıristiyan" Seferleri olarak atıfta bulunmamak gerekir. Haçlı Seferleri'ne katılan insanların çoğu öyle olduklarını iddia etseler de, gerçekten Hıristiyan değildiler. Haçlıların çoğunun eylemleri ile Mesih'in adı istismar edilmiş, kötüye kullanılmış ve adına saygısızlık edilmiştir. İkinci olarak, Haçlı Seferleri yaklaşık M.S. 1095 ila 1230 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Yüzlerce yıl önce sözde Hristiyanların İncil'e uygun olmayan davranışları Hıristiyanlara karşı bugün hala ileri sürülebilir mi?

Üçüncü olarak, bu bir mazeret olmamakla birlikte, şiddet dolu bir geçmişi olan tek din Hıristiyanlık değildir. Haçlı Seferleri gerçekte, bir zamanlar öncelikle Hıristiyanlar tarafından yurt edinilmiş toprakların Müslümanlar tarafından istilasına karşı verilen tepkilerdir. Yaklaşık M.S. 200 ila 900 yılları arasında, İsrail, Ürdün, Mısır, Suriye ve Türkiye toprakları öncelikle Hristiyanlar tarafından yurt edinilmiştir. İslam güçlü hale geldiğinde, Müslümanlar bu toprakları istila edip, bu topraklarda yaşayan Hıristiyanları acımasızca ezmiş, köle haline getirmiş, sınır dışı etmiş ve hatta öldürmüşlerdir. Buna karşılık, Roma Katolik Kilisesi ve Avrupa'daki "Hıristiyan" krallar / imparatorlar, Müslümanlar'ın kendilerinden aldığı toprakları geri almak için Haçlı Seferleri'ni gerçekleştirmişlerdir. Birçok sözde Hıristiyan'ın Haçlı Seferleri'ndeki eylemleri yine de dehşet vericidir. Toprakların ele geçirilmesi, sivillerin öldürülmesi ve İsa adına şehirlerin yok edilmesini adil gösterecek, İncil'e dayandırılabilecek hiç bir haklı gerekçe yoktur. Aynı zamanda İslam, bu konularda masumiyet ile konuşabilecek bir din değildir.

Kısaca özetlemek gerekirse, Haçlı Seferleri, 11.-13. Yüzyıllar arasında gerçekleşmiş olan, Müslümanlar tarafından fethedilen Orta Doğu'daki toprakları geri alma girişimleridir. Haçlı Seferleri vahşi ve kötüdür. Birçok kişi Hıristiyanlığa "dönmeye" zorlanmıştır. Reddederlerse, öldürülmüşlerdir. İsa adına savaş ve şiddet yoluyla toprakları istila etmek tamamen İncil'e aykırı bir eylemdir. Haçlı Seferleri'nde gerçekleşen eylemlerin birçoğu, Hıristiyan inancının öngördüğü her şeye tamamen aykırıdır.

Ateistler, agnostikler, şüpheciler ve diğer dinlere mensup olanlar tarafından, Haçlı Seferleri sebebiyle Hıristiyan inancı saldırılara maruz kaldığında nasıl tepki verebiliriz? Aşağıdaki şekillerde cevap verebiliriz: 1) 900 yıldan fazla zaman önce yaşayan herkesin eylemlerinden sorumlu tutulmak ister misiniz? 2) İnancınızı temsil ettiğini iddia eden herkesin eylemlerinden sorumlu tutulmak ister misiniz? Hıristiyanların tümünü Haçlı Seferleri için suçlamaya çalışmak bütün Müslümanları İslamcı terörizm için suçlamakla paraleldir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Haçlı Seferleri nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries