settings icon
share icon
Soru

Hristiyan demonolojisi nedir?

Yanıt


Demonoloji cinler konusunda etütlerdir. Hristiyan Demonolojisi, Kutsal Kitap’ın cinler hakkında öğrettiklerinin etüdüdür. Melekler bilimiyle yakından bağlantılı olan Hristiyan Demonolojisi bizlere cinleri, onların ne olduklarını ve bize nasıl saldırdıklarını öğretir. İblis ve cinleri düşmüş meleklerdir, Tanrı’ya, kutsal meleklere ve insanlığa karşı savaş açan gerçek kişisel varlıklardır. Hristiyan Demonolojisi, İblis, onun buyruğu altında olanlar ve onların kötü oyunları hakkında uyarılmamıza yardımcı olur. Aşağıda Hristiyan demonolojisindeki bazı önemli konular yer alır:

Kutsal Kitap cinler hakkında ne der? Kutsal Kitap cinlerin düşmüş melekler, İblis’le birlikte Tanrı’ya karşı asilik eden melekler olduğunu belirtir. İblis ve cinleri şimdi Tanrı’yı izleyen ve O’na tapan tüm insanları kandırmak ve yok etmek isterler.

İblis cennetten nasıl, neden ve ne zaman düştü? İblis cennetten, onu Tanrı’ya asilik etmeye götüren gurur günahından ötürü düştü. Tam olarak ne zaman düştüğü Kutsal Yazılar’da kaydedilmemiştir. Bizim bildiğimiz zamanın dışında, yani zaman ve mekânın yaratılmasından önce gerçekleşmiş olabilir.

Tanrı neden bazı meleklerin günah işlemesine izin vermiştir? Düşen ve cin haline gelen meleklerin seçim yapmak için özgür iradeleri vardı: Tanrı meleklerin hiçbirini günah işlemeleri için zorlamadı ya da onları günah işlemeye teşvik etmedi. Onlar kendi özgür iradeleriyle günah işlediler ve bu yüzden de Tanrı’nın sonsuz gazabını hak ettiler.

Hristiyanlar cinlenebilir mi? Biz bir Hristiyan’a bir cinin sahip olabileceğine kesinlikle inanmıyoruz. Bir cin tarafından ele geçirilmekle bir cin tarafından baskı görmek ya da etkilenmek arasında bir fark olduğuna inanıyoruz.

Günümüzde dünyada kötü ruhların etkinlikleri var mıdır? “İblis’in kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaştığını” göz önünde bulundurursak (1. Petrus 5:8) onun aynı anda her yerde birden olamayacağını bilerek, dünyadaki işini yapmaları için cinlerini yollayacağını varsaymak mantıklıdır.

Nefiller kimdi ya da neydi? Nefiller (“düşmüş olanlar, devler”), ilahi varlıklarla insan kızları arasındaki cinsel ilişkilerden doğanlardı Yaratılış 6:1-4. “İlahi varlıklar”ın kimliği hakkında epey tartışmalar vardır.

Birçok insan İblis ve cinlerinin sadece kötülüğün kişileşmiş şekli olduğuna inanır. Hristiyan demonolojisi, ruhsal düşmanımızın nasıl biri olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Şeytana ve ayartmalarına nasıl karşı koyacağımızı ve yeneceğimizi bize öğretir. Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla karanlık üzerinde zaferden ötürü Tanrı’ya övgüler olsun! Bir Hristiyan’ın demonolojiye aşırı ilgi göstermemesi gerekirken, demonolojiyi iyi anlamak korkularımızı yatıştıracak, dikkatli kalmamızı sağlayacak ve bize Rab İsa Mesih’e yakın kalmayı hatırlatacaktır. Bizim kalplerimizde Kutsal Ruh yaşıyor ve “sizde olan, dünyadakinden üstündür” (1. Yuhanna 4:4).

Hristiyan demonolojisiyle bağlantılı olan çok önemli bir ayet de 2. Korintliler 11:14-15’dir: "Buna şaşmamalı. Şeytan da kendisine ışık meleği süsü verir. Ona hizmet edenlerin de kendilerine doğruluğun hizmetkârları süsü vermesi şaşırtıcı değildir. Onların sonu yaptıklarına göre olacaktır.”

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyan demonolojisi nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries