settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap homoseksüellik hakkında ne der? Homoseksüellik günah mıdır?

Yanıt


Kutsal Kitap bize tutarlı bir biçimde homoseksüel etkinliğin bir günah olduğunu söyler (Yaratılış 19:1-13; Levililer 18:22; Romalılar 1:26-27; 1 Korintliler 6:9). Romalılar 1:26-27 homoseksüelliğin Tanrı’yı inkâr edip O’na itaatsizlik etmenin sonucu olduğunu açık bir şekilde öğretir. İnsanlar günah ve inançsızlığa devam ettiklerinde, Tanrı onlara Tanrı’dan uzak yaşamın boşluğu ve umutsuzluğunu göstermek için onları daha da kötü ve ahlaksız günahlara teslim eder. 1 Korintliler 6:9 homoseksüellikten “suçlu” kişilerin Tanrı’nın Egemenliği’ni miras almayacaklarını bildirir.

Tanrı insanları içlerinde homoseksüel arzularla yaratmaz. Kutsal Kitap bize insanların günahtan ötürü (Romalılar 1:24-27) ve nihai olarak bu onların kendi seçimi olduğu için homoseksüel olduklarını söyler. Bazı insanlar şiddet ve başka günahlara yatkınlıkla doğdukları gibi, homoseksüelliğe de daha büyük bir yatkınlıkla doğabilir. Bu durum o kişinin günahlı arzulara teslim olarak günah işlemeyi seçmesini mazur göstermez. Bir insan öfke/hiddete daha büyük bir yatkınlıkla doğmuşsa, bu onun bu arzulara teslim olmasını mazur gösterir mi? Tabii ki, hayır! Aynı şey homoseksüellik için de geçerlidir.

Ancak, Kutsal Kitap homoseksüelliği bütün diğer günahlardan “daha büyük” bir günah olarak tanımlamaz. Her günah Tanrı için iğrençtir. Homoseksüellik, 1 Korintliler 6:9-10’da bir insanın Tanrı’nın Egemenliğine girmesine engel olacağı söylenerek listelenen günahlardan sadece bir tanesidir. Kutsal Kitap’a göre, Tanrı, zina eden, putlara tapan, adam öldüren, hırsızlık eden birisini bağışlayabileceği gibi bir homoseksüeli de bağışlayabilir. Tanrı ayrıca, kurtuluşları için İsa Mesih’e iman eden herkese günah üzerinde zafer için kuvvet de vaat eder (1 Korintliler 6:11; 2 Korintliler 5:17; Filipililer 4:13).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap homoseksüellik hakkında ne der? Homoseksüellik günah mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries