settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan lanetli olabilir mi? Tanrı bir inanlı üzerinde lanet olmasına izin verir mi?

Yanıt


İncil, "Öteye beriye uçuşan serçe ve kırlangıç gibi, hak edilmemiş lanet de tutmaz" (Süleyman'ın Özdeyişleri 26:2b) der. Bunun anlamı aptalca lanetlerin etkili olmadığıdır. Tanrı, çocuklarının lanetlenmesine izin vermez. Tanrı egemendir. Hiç kimse Tanrı'nın kutsadığı birisini lanetleme gücüne sahip değildir. Hüküm verme yetkisi olan tek kişi Tanrı'dır.

İncil'deki "büyüler" her zaman olumsuz olarak tanımlanır. Yasa'nın Tekrarı 18:10-11, büyü yapanları, oğlunu ya da kızını ateşte kurban eden, falcı, muskacı, medyum, ruh çağıran ya da ölülerin ruhlarına danışan kimseler ile birlikte "Tanrı'yı tiksindiren" kişiler arasında saymaktadır. Mika 5:12, büyü ve büyü yapanları yok edeceğini söylemektedir. Vahiy 18, büyüleri, Mesih-karşıtı ve onun "büyük Babil kenti" (v. 21-24) tarafından kullanılacak aldatmacanın bir parçası olarak anlatmaktadır. Son dönemdeki aldatma o kadar büyük olacaktır ki, Tanrı bizi korumazsa (Matta 24:24), seçilmiş olanları bile saptıracak, ancak Tanrı, Şeytan'ı, Mesih-karşıtı'nı ve onları takip edenleri tamamen yok edecektir (Vahiy bölümleri 19-20).

Hıristiyan İsa Mesih'te tekrar doğmuş yeni bir kişidir (2 Korintliler 5:17) ve bizler, içimizde yaşayan ve bizi koruyan Kutsal Ruh'un daimi varlığı ile yaşamaktayız (Romalılar 8:11). Üzerimizde herhangi bir pagan büyüsü yapacak hiç kimse hakkında endişelenmemize gerek yoktur. Vudu büyüsü, cadılık, nazar ve lanetin bizim üzerimizde hiç bir gücü yoktur, çünkü bunlar Şeytan'dan gelmektedir ve biz biliyoruz ki "sizde olan [Mesih], dünyadakinden [Şeytan] üstündür" (1 Yuhanna 4:4). Tanrı onun üstesinden gelmiştir ve bizler korkmadan Tanrı'ya ibadet etmek için serbest bırakıldık (Yuhanna 8:36). "RAB benim ışığım, kurtuluşumdur, kimseden korkmam, RAB yaşamımın kalesidir, kimseden yılmam" (Mezmurlar 27:1).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan lanetli olabilir mi? Tanrı bir inanlı üzerinde lanet olmasına izin verir mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries