settings icon
share icon
Soru

Kurtulmak için Kutsal Kitap’ın hatasız olduğuna inanmam gerekiyor mu?


Bizler Kutsal Kitap’ın esini ya da hatasızlığına inanarak kurtulmayız. Rab İsa Mesih’in bizim günahtan Kurtarıcımız olduğuna inanarak kurtuluruz (Yuhanna 3:16; Efesliler 2:8-9; Romalılar 10:9-10). Ancak aynı zamanda İsa Mesih, O’nun bizim için ölüp dirilmesi hakkındaki bilgileri sadece Kutsal Kitap’tan öğreniriz (2 Korintliler 5:21; Romalılar 5:8). Kurtulmak için Kutsal Kitap’taki her şeye inanmamız gerekmez; ama Kutsal Kitap’ın bildirdiği İsa Mesih’e iman etmemiz gerekmektedir. Kutsal Kitap’ı Tanrı Sözü olarak kabul edip Kutsal Kitap’ın öğrettiği her şeye kesinlikle iman etmemiz gerekmektedir.

İnsanlar ilk kurtulduklarında genelde Kutsal Kitap hakkında çok az şey bilirler. Kurtuluş, Kutsal Kitap’ın hatasızlığını anlamakla değil, günahlı halimizi anlamakla başlayan bir süreçtir. Vicdanlarımız bize, kutsal bir Tanrı’nın önünde kendi erdemlerimizle duramayacağımızı söyler. Bunu yapabilmek için yeterince doğru kişiler olmadığımızı biliyoruz, bu yüzden O’na döner ve Oğlu’nun bizim günahımız için çarmıhta kendini kurban edişini kabul ederiz. O’na güveniriz. O noktadan itibaren, pak ve günahla kirlenmemiş tamamen yeni bir doğamız olur. Tanrı’nın Kutsal Ruhu bizi sonsuzluğa kadar mühürleyerek yüreklerimizin içinde yaşar. O noktadan itibaren, Tanrı’yı her gün daha çok sevip O’na itaat ederek ilerlemeye başlarız. Bu “ilerleme”nin bir kısmı, ruhen gelişmek ve O’nunla yaşayışımızı kuvvetlendirmek için her gün Tanrı Sözü’yle beslenmektir. Sadece Kutsal Kitap hayatlarımızda bu mucizeyi gerçekleştirme gücüne sahiptir.

Eğer Kutsal Kitap’ta öğretildiği şekliyle Rab İsa’nın Kişiliğine ve işine iman ediyor ve güveniyorsak, kurtulmuşuzdur. Ancak İsa Mesih’e güvendiğimizde, Kutsal Ruh yüreklerimizde ve akıllarımızda etkin olacak ve bizleri Kutsal Kitap’ın doğru olduğu ve ona inanılması gerektiğine ikna edecektir (2 Timoteos 3:16-17). Eğer aklımızda Kutsal Yazılar’ın hatasızlığı konusunda kuşkular varsa, bunları ele almanın en iyi yolu, Tanrı’dan bize Kendi Sözü hakkında güvence ve O’na güven vermesini istemektir. Tanrı, Kendisini dürüstlükle ve bütün yürekleriyle arayanları yanıtlamaya çoktan hazırdır (Matta 7:7-8).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kurtulmak için Kutsal Kitap’ın hatasız olduğuna inanmam gerekiyor mu?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries