settings icon
share icon
Soru

Ben şu günahı işledim: ______ Tanrı beni affeder mi?

Yanıt


İşlediğiniz günahlar her ne ise bunları boşluğa yazın: ______. Evet, Tanrı her şeyi affedebilir ve affedecektir. Kefaret doktrini  , kurtuluşu ve günahın bağışlanmasını açıklar. Tanrı, Mesih’in doğruluğunu, günahlarının bağışlanmasını alçakgönüllülükle isteyenlere saydı (Yeşaya 53:5-6; 2.Korintliler 5:21 ). İsa Mesih, günahımızın bedelini tamamen ödemiştir ve inanlılar geçmiş, şimdiki ve gelecekteki günahları olmak üzere her günahtan tamamen bağışlanmışlardır. Ayrıca, bizler günahlarımızı itiraf ettikçe ve kutsallaştırılmamız için onları terk ettikçe gündelik bağışlanma da vardır . Herhangi bir günahı, İsa’nın katledilmesiyle kıyaslarsanız sönük kalır, buna karşın İsa, “Baba, onları bağışla, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar” dedi (Luka 23:34).

Kurtuluş ve bağışlama kavramları birbirleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Hamdolsun ki, Tanrı’nın lütfu, her günah ve bütün günahlar, boşluğa yazdığınız günah her ne ise onun için yeterlidir. Bağışlanmayı kabul etmek bireye bağlıdır. İlk olarak önem taşıyan, Mesih’in size sunduğu kurtuluşu (günahların bağışlanması) kabul edip etmeyeceğinizdir. Eğer O’na verdiğiniz yanıt, “evet” ise, o zaman günahınızın tüm borcu tamamen bağışlanmış olur (Elçilerin İşleri 13:38-39). Bu bağışlanma, yaptığımız işlerle veya sevaplarla değil, yalnızca İsa’ya imanla ve Tanrı’nın lütfuyla gerçekleşir (Romalılar 3:20, 22). Kurtuluş, cennete kendi erdemlerimizle girmek için hiçbir zaman yeterince iyi olmayacağımızı ve affedilmeye ihtiyacımız olduğunu alçakgönüllülükle kabul etmekle başlar. İsa Mesih’i kabul etmek, O’nun ölümü ve dirilişinin şimdiye kadar işlenen tüm günahların cezasını ödediğine ve tüm günahları örtmeye yeterli olduğuna iman etmek anlamına gelir (2. Korintliler 12:9).

Bu yüzden eğer İsa Mesih’i Kurtarıcınız olarak kabul ettiyseniz, Tanrı tüm günahlarınızı şimdiden bağışlamıştır. Eğer bunu yapmadıysanız, günahlarınızı Tanrı’ya itiraf edin; O sizi temizleyecek ve Kendisiyle paydaşlığa kavuşturacaktır (1.Yuhanna 1:8-9). Affedilmişlikle bile, hâlâ suçluluk duyguları yaşayabilirsiniz. Günah yüzünden kendimizi suçlu hissetmek aslında vicdanımızın doğal bir tepkisidir ve bize günahlı kalıpları tekrarlamamamızı hatırlatmak için vardır. İsa’nın günahın herhangi bir ölçüsünü tamamen bağışlayabilme gücüne sahip olduğunu anlamak, kurtuluş umudumuzdur. Affedilmeyi anlamak suçluluk duygularının tedavisidir.

Affedilmenin bizi seven bir Tanrı'dan gelen güzel, lütufkâr bir hediye olduğunu bilmek, Tanrı’nın gerçekten ne kadar harika olduğunu anlamamızı sağlar. Eğer biz, kendi günahımız ve bağışlanmaya ne kadar layık olmadığımız üzerinde düşünürsek Tanrı’ın sevgi dolu, merhametli ve tapınmamıza layık oluşu daha çok açıklığa kavuşur. Kendimizle ilgi dolu bir Kurtarıcı arasında duran, bağışlanma istemeye karşı duran günahlı gururumuzdur. Fakat bağışlanma dileyenler, İsa’nın onları bağışlamaya ve günahlarından kurtarmaya yeterli olduğuna inanabilirler ve bu kişiler nihai olarak O’nun avlularına övgülerle gireceklerdir (Mezmur 100:4).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ben şu günahı işledim: ______ Tanrı beni affeder mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries