settings icon
share icon
Soru

Anne babalarının günahları için çocuklar mı cezalandırılır?

Yanıt


Çocuklar, anne babalarının işlediği günahlardan ötürü cezalandırılmaz; anne babalar da çocuklarının günahlarından ötürü cezalandırılmaz. Her birimiz kendi günahlarımızdan sorumluyuz. Hezekiel 18:20, "Ölecek olan günah işleyen kişidir. Oğul babasının suçundan sorumlu tutulamaz, baba da oğlunun suçundan sorumlu tutulamaz. Doğru kişi doğruluğunun, kötü kişi kötülüğünün karşılığını alacaktır" der. Bu ayet birisinin günahının cezasının o kişi tarafından çekildiğini açıkça gösterir.

Kutsal Kitap'ta, bazılarını günah için nesiller arası ceza olduğuna inanmaya yönelten bir ayet vardır ancak bu yorum yanlıştır. Söz konusu ayet, "Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı'yım. Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım" diyen Mısır'dan Çıkış 20:5'tir. Bu ayet cezadan çok, sonuçlardan söz etmektedir. Bir insanın günahının sonuçlarının nesiller sonra hissedilebileceğini söyler. Tanrı İsrailliler'e, çocuklarının anne babalarının neslinin etkisini Tanrı'ya itaatsizlik ve Tanrı'dan nefretlerinin doğal bir sonucu olarak hissedeceklerini söylemektedir. Böyle bir ortamda büyüyen çocuklar benzer şekilde putperestliklerde bulunacaklar ve böylece zaten yerleşmiş olan itaatsizlik kalıbına gireceklerdir. İtaatsiz bir neslin etkisi kötülüğü o kadar derin bir şekilde eker ki, onu geri çevirmek birkaç nesil alır. Tanrı bizi anne babalarımızın günahlarından sorumlu tutmaz ama bizler Mısır'dan Çıkış 20:5'in gösterdiği gibi anne babamızın işlediği günahların sonucundan ötürü acı çekeriz.

Hezekiel 18:20'nin gösterdiği gibi, her birimiz kendi günahlarımızdan sorumluyuz ve onların cezasına katlanmamız gerektir. Suçluluğumuzu başka birisiyle paylaşamayız, başka birisi onlardan sorumlu tutulamaz. Ancak buna bütün insanlık için geçerli olan bir istisna vardır. Bir adam, günahkârların Tanrı'nın gözünde tamamen doğru ve pak olabilmesi için başkalarının günahlarını taşıdı ve onların cezasını ödedi. "Tanrı, günahı bilmeyen Mesih'i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı'nın doğruluğu olalım." (2 Korintliler 5:21). İsa Mesih imanla Kendisine yaklaşanların günahının cezasını Kendi üzerine alır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Anne babalarının günahları için çocuklar mı cezalandırılır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries