settings icon
share icon
Soru

Gerçek müjde nedir?

Yanıt


Gerçek müjde, Tanrı’nın günahkârları kurtardığının iyi haberidir. İnsan, tabiatı bakımından günahlıdır ve Tanrı’dan ayrılmıştır ve bu durumu düzeltme umuduna sahip değildir. Ancak Tanrı, Kurtarıcı İsa Mesih’in ölümü, gömülmesi ve dirilişinde insanın kurtarılış yolunu sağlamıştır.

“Müjde” sözcüğü, resmen “iyi haber” anlamına gelir. Ama bu haberin ne kadar iyi olduğunu gerçekten anlamak için, ilk önce kötü haberi anlamamız gerekmektedir. İnsanın Aden Bahçesi’nde günaha düşüşünün (Yaratılış 3:6) sonucu olarak, aklı, iradesi, duyguları ve benliği olmak üzere her kısmı günah tarafından yozlaştırılmıştır. İnsan, günahlı doğasından ötürü, Tanrı’yı aramaz ve arayamaz. Tanrı’ya yaklaşmak için hiçbir arzu duymaz ve aklen Tanrı’ya düşmandır (Romalılar 8:7). Tanrı, insanın günahının, onu sonsuzluğu cehennemde, Tanrı’dan ayrılmış bir kaçınılmaz sona götürdüğünü bildirmiştir. İnsan, kutsal ve doğru bir Tanrı’ya karşı günah işlemenin cezasını cehennemde öder. Bunun hiçbir çaresi olmasaydı, bu gerçekten de kötü bir haber olurdu.

Ancak Tanrı, Müjde’de, bu çareyi sağlamıştır. Bu çare de, bizim yerimizi alacak Biri, yani çarmıhtaki kurbanıyla bizim günahımızın cezasını ödemek için gelen İsa Mesih’tir. Pavlus’un Korintliler’e bildirdiği müjdenin özü budur. Pavlus 1. Korintliler 15:2-4’te, Müjde’nin üç öğesi olan, İsa Mesih’in bizim için ölmesi, gömülmesi ve dirilişini açıklar. Eski tabiatımız çarmıhta Mesih’le birlikte öldü ve O’nunla birlikte gömüldü. Bundan sonra O’nunla birlikte yeni bir yaşama dirildik (Romalılar 6:4-8). Pavlus bize tek kurtaran bu gerçek Müjde’ye sıkı sıkı sarılmamız gerektiğini söyler. Başka herhangi bir müjdeye inanmak, boşunadır. Pavlus, Romalılar 1:16;17’de de, “Müjde, iman eden herkesin... kurtuluşu için Tanrı gücüdür” der ve bunu derken de, kurtuluşa insanın çabalarıyla değil, iman armağanı aracılığıyla Tanrı’nın lütfu ile erişildiğini kasteder.

Mesih’e iman edenler, Müjde’den ötürü Tanrı’nın gücüyle sadece cehennemden kurtulmakla kalmazlar (Romalılar 10:9). Bize gerçekten de, iyi işlerle ortaya konulan değişmiş bir yürek ve yeni bir arzu ve tutumla tamamen yeni bir yaratılış verilir (2. Korintliler 5:17). Bu, Kutsal Ruh’un Kendi gücüyle bizim içimizde oluşturduğu meyvedir. İyi işler hiçbir zaman kurtuluşa götüren yol değil, kurtulmuş olmanın kanıtıdırlar (Efesliler 2:10). Tanrı’nın gücü aracılığıyla kurtulanlar değişmiş hayatlarıyla kurtuluşun kanıtını her zaman göstereceklerdir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Gerçek müjde nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries