settings icon
share icon
Soru

İsa fidyemizi nasıl ve kime ödedi?

Yanıt


Fidye, esir tutulan birinin salıverilmesi için ödenen bir şeydir. İsa bizi günah, ölüm ve cehennemden kurtarmak için fidyemizi ödemiştir. Tanrı’nın kurbanlar hakkındaki şartları Mısır’dan Çıkış, Levililer, Çölde Sayım ve Yasa’nın Tekrarı kitaplarında bulunur. Eski Antlaşma zamanlarında Tanrı, İsrailliler’e kendileri için kefaret etmesi üzere hayvan kurbanları sunmalarını buyurmuştu: Böylece bir insanın ölmesi yerine bir hayvan ölmüştü ve bu ölüm de günahın cezasıydı (Romalılar 6:23). Mısır’dan Çıkış 29:36a şöyle der: "Günah bağışlatmak için günah sunusu olarak her gün bir boğa sunacaksın."

Tanrı bizden kutsallık talep eder (1. Petrus 1:15-16). Tanrı’nın Yasası bizden kutsallık talep eder. İşlediğimiz günahlardan ötürü Tanrı’ya tam kutsallık sunamayız (Romalılar 3:23); bu yüzden Tanrı, yasasının yerine getirilmesini talep eder. Kendisine sunulan kurbanlar bu şartları yerine getiriyordu. İsa da bu noktada devreye girer. İbraniler 9:12-15 bize şöyle der: Tekelerle danaların kanıyla değil, sonsuz kurtuluşu sağlayarak kendi kanıyla kutsal yere ilk ve son kez girdi.” Kurtuluşumuzu kendi kanıyla sonsuza dek sağladı. Eski Antlaşma’nın altında, keçilerin ve boğaların kanı ve danaların külleri insanların bedenlerini ayinsel kirlilikten temizleyebilirdi. Diri Tanrı’ya tapınabilmemiz için Mesih’in kanının yüreklerimizi, ölüme götüren işlerden ne kadar daha çok paklayacağını bir düşünün. Mesih, sonsuz Ruh’un gücüyle, Kendisini Tanrı’ya günahlarımız için kusursuz bir kurban olarak sundu. Tanrı ile insanlar arasında yeni antlaşmanın aracısı olmasının nedeni de budur. Böylece, davet edilenlerin hepsi, Tanrı’nın kendilerine vaat etmiş olduğu sonsuz mirası alabilirler. Çünkü Mesih onları ilk antlaşmanın altında işledikleri günahların cezasından özgür kılmak için öldü.

Ayrıca, Romalılar 8:3-4 de şöyle der: “Günahlı doğamızdan ötürü Musa’nın yasası bizi kurtaramazdı. Ancak Tanrı bizi kurtarmak için farklı bir planı uygulamaya koydu. Kendi Oğlu’nu bizimki gibi bir insan bedeninde gönderdi. Ancak bizim bedenlerimiz günahlıdır. Tanrı, Oğlu’nu günahlarımız için bir kurban olarak sunarak günahın üzerimizdeki egemenliğini yok etti. O bunu, yasanın talebinin artık günahlı benliği değil, Ruh’u izleyen bizler için tamamen karşılanması için yaptı.”

İsa’nın yaşamlarımız için fidyeyi Tanrı’ya ödediği açıktır. Bu fidye O’nun Kendi yaşamıydı, Kendi kanını akıtmasıydı, bir kurbandı. Onun kurbansal ölümünden ötürü, yeryüzündeki her insan o kefaret armağanını kabul edip Tanrı tarafından bağışlanma fırsatına sahiptir. Çünkü O’nun ölümü olmasaydı, Tanrı’nın Yasası’nın bu sefer bizim kendi ölümümüzle yine de yerine getirilmesi gerekirdi.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa fidyemizi nasıl ve kime ödedi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries