settings icon
share icon
Soru

İsa Fidyemizi Kime Ve Nasıl Ödedi?

Yanıt


Fidye, esir tutulan birinin salıverilmesi için ödenen bir şeydir. İsa bizi günah, ölüm ve cehennemden kurtarmak için fidyemizi ödemiştir. Tanrı’nın kurbanlar hakkındaki şartları Mısır’dan Çıkış, Levililer, Çölde Sayım ve Yasa’nın Tekrarı kitaplarında bulunur. Eski Antlaşma zamanlarında Tanrı, İsrailliler’e kendileri için kefaret etmesi üzere hayvan kurbanları sunmalarını buyurmuştu. Böylece bir insanın yerine bir hayvan ölüyordu çünkü günahın cezası ölümdü (Romalılar 6:23). Mısır’dan Çıkış 29:36 şöyle der: "Günah bağışlatmak için günah sunusu olarak her gün bir boğa sunacaksın."

Tanrı bizden kutsallık talep eder (1. Petrus 1:15-16). Tanrı’nın Yasası bizden kutsallık talep eder. İşlediğimiz günahlardan ötürü Tanrı’ya tam kutsallık sunamayız (Romalılar 3:23), bu yüzden Tanrı, yasasının yerine getirilmesini talep eder. Kendisine sunulan kurbanlar bu şartları yerine getiriyordu. İsa da bu noktada devreye girer. İbraniler 9:12-15 bize şöyle der: “Tekelerle danaların kanıyla değil, sonsuz kurtuluşu sağlayarak kendi kanıyla kutsal yere ilk ve son kez girdi. Tekelerle boğaların kanı ve serpilen düve külü murdar olanları kutsal kılıyor, bedensel açıdan temizliyor. Öyleyse sonsuz Ruh aracılığıyla kendini lekesiz olarak Tanrı'ya sunmuş olan Mesih'in kanının, diri Tanrı'ya kulluk edebilmemiz için vicdanımızı ölü işlerden temizleyeceği ne kadar daha kesindir! Bu nedenle, çağrılmış olanların vaat edilen sonsuz mirası almaları için Mesih yeni antlaşmanın aracısı oldu. Kendisi onları ilk antlaşma zamanında işledikleri suçlardan kurtarmak için fidye olarak öldü.”

Ayrıca, Romalılar 8:3-4 de şöyle der: “Günahlı doğamızdan ötürü Musa’nın yasası bizi kurtaramazdı. Ancak Tanrı bizi kurtarmak için farklı bir planı uygulamaya koydu. Kendi Oğlu’nu bizimki gibi bir insan bedeninde gönderdi. Ancak bizim bedenlerimiz günahlıdır. Tanrı, Oğlu’nu günahlarımız için bir kurban olarak sunarak günahın üzerimizdeki egemenliğini yok etti. O bunu, yasanın talebinin artık günahlı benliği değil, Ruh’u izleyen bizler için tamamen karşılanması için yaptı.”

İsa’nın yaşamlarımız için fidyeyi Tanrı’ya ödediği açıktır. Bu fidye O’nun Kendi yaşamıydı, Kendi kanını akıtmasıydı, bir kurbandı. Onun kurbansal ölümü sayesinde, yeryüzündeki her insan o kefaret armağanını kabul edip Tanrı tarafından bağışlanma fırsatına sahiptir. Çünkü O'nun ölümü olmasaydı, Tanrı'nın Yasası'nın yerine getirilmesi için bizim ölmemiz gerekecekti.

English



Türkçe anasayfaya dön

İsa Fidyemizi Kime Ve Nasıl Ödedi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries