settings icon
share icon
Soru

Kaç yaş romantik bir ilişkide olmak için fazlasıyla gençtir?

Yanıt


Kaç yaşın romantik bir ilişkiye başlamak için “fazlasıyla genç” olduğu, kişinin olgunluk düzeyine, hedeflerine ve inançlarına bağlıdır. Çoğunlukla ne kadar genç olursak hayat deneyimi eksikliğinden ötürü o kadar az olgun oluruz. Tam kim olduğumuzu çözmeye başlarken, sağlam romantik bağlar oluşturmak için ruhsal bakımdan yeterince iyi temelimiz olmayabilir ve bize duygusal, fiziksel, psikolojik ve ruhsal hasar bırakabilecek olan akıllıca olmayan kararlar vermeye daha yatkınızdır.

Bir ilişki içinde olmak kişiyi neredeyse sürekli ayartılmaya koyar, özellikle de diğer kişiye karşı duygular oluşmaya ve çekicilik derinleşmeye başladıkça. İlk gençlik yıllarındaki kişiler, hatta yirmili yaşlarına yaklaşanlar bazen dayanılmaz gibi gelen hormonsal ve toplumsal baskılarla çevrilidir. Her gün yeni duygular, kuşkular, korkular ve kafa karışıklığı getirir. Bunlara bazen de sevinç ve neşe ve zindelik eşlik eder ve bütün bunların birleşimi genç kişinin kafasını çok karıştırabilir. Gençler zamanlarının büyük bir kısmını kim olduklarını ve dünyayla ve etraflarındaki kişilerle ilişkilerinin nasıl olduğunu çözmeye çalışarak geçirir. Bu aşamada duruma bir ilişkinin baskısını eklemek çok fazla şey beklemektir, özellikle de diğer kişi aynı fırtınalı dönemden geçiyorsa. Böylesine erken ilişkiler, ayartılmaya karşı koyma sorunu bir yana, nazik ve hâlâ oluşmakta olan öz imaja hasardan uzak durulmasını daha zor kılar. Eğer evlenmeyi düşünmek için henüz çok erkense çıkmaya ya da flört etmeye başlamak için de fazlasıyla erkendir. Herkes için çok daha güvenli bir alternatif, gençlerin romantik bağların baskısı ve bu ilişkilerin getirdiği zorluklar olmadan sosyal beceriler ve arkadaşlıklar oluşturabileceği grup etkinlikleridir.

Kişi romantik bir ilişkiye başlamaya ne zaman karar verirse versin, bu, kendisine öğretilen iman temeli üzerine bina etme, büyüme ve Tanrı’nın ne yapmasını istediğini çözme zamanı olmalıdır. Bu heyecan verici sürece başlamak için hiçbir zaman fazla genç değilizdir. “Gençsin diye kimse seni küçümsemesin. Konuşmada, davranışta, sevgide, imanda, paklıkta imanlılara örnek ol” (1 Timoteos 4:12).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kaç yaş romantik bir ilişkide olmak için fazlasıyla gençtir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries