settings icon
share icon
Soru

Tanrı’nın Egemenliği ile Göklerin Egemenliği arasındaki fark nedir?

Yanıt


Bazıları Tanrı’nın Egemenliği ve Göklerin Egemenliği’nin farklı şeylerden söz ettiğine inansa da, her iki sözün de aynı şeyden söz ettiği açıktır. “Tanrı’nın egemenliği” sözü Yeni Antlaşma olan İncil’de 68 kez ve “göklerin egemenliği” sözü ise sadece 32 kez ve sadece Matta’nın Müjdesi’nde geçer. Bu sözü sadece Matta’nın kullanmış olması ve onun Müjdesi’nin Yahudi doğasından ötürü, bazı yorumcular, diğer Yeni Antlaşma yazarlarının evrensel egemenlikten söz ederken Matta’nın bin yıllık egemenlik hakkında yazmış olduğu sonucuna vardılar. Ancak, bu sözü daha yakından incelemek bu yorumun hatalı olduğunu ortaya koyar.

Örneğin, Mesih zengin genç yöneticiyle konuşurken “göklerin egemenliği” ve “Tanrı’nın egemenliği” sözlerini birbirinin yerine kullanır. “İsa öğrencilerine, ‘Size doğrusunu söyleyeyim’ dedi, ‘Zengin kişi Göklerin Egemenliği’ne zor girecek” (Matta 19:23). Mesih bir sonraki ayette şöyle bildirir: “Yine şunu söyleyeyim ki, devenin iğne deliğinden geçmesi, zenginin Tanrı Egemenliği’ne girmesinden daha kolaydır” (ayet 24). İsa, iki terim hakkında bir ayrım yapmaz, ikisini eş anlamlı sayar.

Matta’nın “göklerin egemenliği” sözünü kullandığı yerlerde, aynı benzetmenin paralel anlatımlarında Markos ve Luka, “Tanrı’nın egemenliği” sözünü kullanmıştır. Şu ayetleri kıyaslayın: Matta 11:11-12 ile Luka 7:28; Matta 13:11 ile Markos 4:11 ve Luka 8:10; Matta 13:24 ile Markos 4:26; Matta 13:31 ile Markos 4:30 ve Luka 13:18; Matta 13:33 ile Luka 13:20; Matta 18:3 ile Markos 10:14 ile Luka 18:16 ve Matta 22:2 ile Luka 13:29. Her durumda, Matta “göklerin egemenliği” ve Mark ve/veya Luka “Tanrı’nın egemenliği” sözlerini kullanmışlardır. Her iki sözün de aynı şeyden bahsettiği açıktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’nın Egemenliği ile Göklerin Egemenliği arasındaki fark nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries