settings icon
share icon
Soru

Evrenselcilik / evrensel kurtuluş Kutsal Kitap’a uygun mudur? Neden bu kadar çok insan evrenselciliğe inanır?

Yanıt


Evrenselcilik, herkesin kurtulacağı inancıdır. Günümüzde evrensel kurtuluşu ve bütün insanların sonunda cennete gideceğini savunan birçok insan vardır. Belki de insanların sonsuza dek cehennemde işkence çekecekleri düşüncesi bazılarının bu konuda Kutsal Yazılar’ın öğretisini ret etmesine neden olmaktadır. Bazıları için, Tanrı’nın sevgi ve merhametini fazlasıyla vurgulayıp, O’nun doğruluğu ve adaletini ihmal etmek, Tanrı’nın her yaşayan cana merhamet edeceğine inanmalarına yol açar. Ama Kutsal Kitap, bazı insanların sonsuzluğu cehennemde geçireceğini öğretir.

İlk olarak, Kutsal Kitap, kurtulmamış olan bütün insanların sonsuza dek cehennemde kalacakları konusunda çok açıktır. İsa’nın Kendi sözleri, kurtulmuş olanların cennette geçirecekleri zamanın kurtulmamışların cehennemde geçirecekleri zamana eşit olacağını onaylar. Matta 25:46, “Bunlar [kurtulmamışlar] sonsuz azaba, doğrular ise sonsuz yaşama gidecekler” der. Bu ayete göre, kurtulmamış insanların cezası, doğruların yaşamı kadar sonsuzdur. Bazıları, cehennemde olanların sonunda yok olacaklarına inanır ama Rab’bin Kendisi bunun sonsuza dek devam edeceğini onaylar. Matta 25:41 ve Markos 9:44 cehennemi “sonsuz ateş” ve “sönmeyen ateş” olarak tanımlar.

Bir insan sönmeyen ateşten nasıl uzak durabilir? Birçok insan, bütün yolların yani bütün din ve inançların, kişiyi cennete götüreceğine inanır. Ya da, Tanrı çok sevgi ve merhametle dolu olduğundan bütün insanların cennete girmesine izin vereceğini düşünürler. Tanrı tabii ki sevgi ve merhametle doludur; Oğlu, İsa Mesih’i bizim için bir çarmıhın üzerinde ölmesi üzere yeryüzüne göndermeye yönelten de bu özellikleri olmuştur. İsa Mesih, cennetteki sonsuzluğa götüren tek kapıdır. Elçilerin İşleri 4:12, “Başka hiç kimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur” der. “Çünkü tek Tanrı ve Tanrı’yla insanlar arasında tek aracı vardır. O da Mesih İsa’dır” (1 Timoteos 2:5). İsa, Yuhanna 14:6’da “Yol, gerçek ve yaşam Ben’im. Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez” demiştir. Yuhanna 3:16, “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun” der. Eğer Tanrı Oğlu’nu ret etmeyi seçersek, kurtuluşun şartlarını yerine getirmemişiz demektir (Yuhanna 3:16, 18, 36).

Bunlar gibi ayetlerle, evrenselciliğin ve evrensel kurtuluşun Kutsal Kitap’a uygun olmayan inançlar olduğu açıklığa kavuşmaktadır. Evrenselcilik, Kutsal Yazılar’ın öğrettiklerini direkt olarak yalanlar. Birçok insan Hristiyanlar’ı hoşgörüsüz ve “dışlayıcı” olmakla suçladığı halde, bunların Mesih’in Kendisinin sözleri olduğunu hatırlamak önemlidir. Hristiyanlar bu düşünceleri kendi kendilerine oluşturmamışlardır. Hristiyanlar sadece Rab’bin zaten söylemiş olduğu bir şeyi bildirmektedir. İnsanlar mesajı ret etmeyi seçer çünkü günahlarıyla yüzleşmek ve Rab’bin kendilerini kurtarmasına ihtiyaçları olduğunu kabul etmek istemezler. Tanrı’nın Oğlu aracılığıyla sağladığı kurtuluşu ret edenlerin kurtulacağını söylemek, Tanrı’nın kutsallık ve adaletini aşağılamak ve İsa’nın bizim için sunduğu kurbana olan ihtiyacı ret etmektir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Evrenselcilik / evrensel kurtuluş Kutsal Kitap’a uygun mudur? Neden bu kadar çok insan evrenselciliğe inanır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries