settings icon
share icon
Soru

Evrensel kiliseyle yerel kilise arasındaki fark nedir?

Yanıt


Yerel kiliseyle evrensel kilise arasındaki farkı anlamak için, her birinin temel tanımını anlamalıyız. Yerel kilise, belirli bir yerde düzenli olarak toplanan bir İsa Mesih inanlıları grubudur. Evrensel kilise ise dünyanın her yerinde İsa Mesih’e iman eden bütün insanlardan oluşmuştur. Kilise terimi, en az iki sözcükten gelir. Bu sözcüklerden bir tanesi toplanmak ya da “topluluk”la ilgilidir (1 Selanikliler 2:14; 2 Selanikliler 1:1). Bu sözcük, Tanrı’nın inanlıları “çağrılmış olanlar” olarak kurtarıp kutsallaştırma işiyle ilgilidir. İngilizce Kutsal Kitap’ta kilise sözcüğü görüldüğünde kullanılan sözcük budur. İkinci sözcük de sahiplikle ilgilidir ve harfiyen, “Rab’be ait” anlamına gelir. Bu da “kilise” olarak kullanılmıştır. Bu Grekçe sözcük, Yeni Antlaşma’da sadece iki kez kullanılmış ve hiçbir zaman doğrudan kiliseyi adlandırmak için kullanılmamıştır (1 Korintliler 11:20; Vahiy 1:10).

Yerel bir kilise normalde Mesih’e iman ve sadakatlerini bildirenlerin yerel topluluğu olarak tanımlanır. Grekçe ekklesia sözcüğü en sık olarak yerel toplulukla ilgili olarak kullanılır (1 Selanikliler 1:1; 1 Korintliler 4:17; 2 Korintliler 11:8). Herhangi bir bölgede sadece bir tek belirli kilise yoktur. Büyük kentlerde birçok yerel kilise bulunmaktadır.

Evrensel kilise, dünya çapındaki kiliseye verilen isimdir. Bu durumda kilise düşüncesi, topluluğun kendisi değil, onu oluşturanlardır. Kilise resmi bir toplantı yapmadığı zaman da kilisedir. Elçilerin İşleri bölüm 8, ayet 3’de, kilise üyeleri evlerinde oldukları zaman bile kilisenin kilise olduğu görülebilir. Elçilerin İşleri 9:31’in metnini incelerken, İngilizce Kral James Çevirisi’ndeki kiliseler sözcüğünün aslında sadece yerel kiliseleri değil evrensel kiliseyi tanımlayarak tekil olarak verilmesi gerektiğini görebiliriz. Bazıları evrensel kiliseyi görünmeyen kilise olarak tanımlamaya çalışabilirler. Bunu yapmamaya dikkat edin. Kutsal Yazılar’da evrensel kilise hiçbir zaman görülmez kilise olarak tanımlanmamıştır ve görünmez olmasının tasarlanmamış olduğu da kesindir. Aşağıda evrensel kiliseden söz eden birkaç başka ayet daha yer almaktadır: (1 Korintliler 12:28; 15:9; Matta 16:18; Efesliler 1:22-23; Koloseliler 1:18).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Evrensel kiliseyle yerel kilise arasındaki fark nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries