settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap Evlilik Dışı Seks Hakkında Ne Der?

Yanıt


Kutsal Kitap cinsel günahları açıkça kınar. Bunlar şu şekildedir: Aldatma yani evli bir kişinin eşi dışında biriyle kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girmesi (Süleyman'ın Özdeyişleri 6:32; 1. Korintliler 6:18; İbraniler 13:4) ve zina yani genel olarak cinsel ahlaksızlık (Matta 15:19; Romalılar 1:29; 1 Korintliler 5:1). Evlilik dışı seks ya da evlilik öncesi seks tam olarak bu terimle ifade edilmese de cinsel ahlaksızlık kapsamına girer.

Kutsal Kitap birkaç farklı bölümde evlilik öncesi cinsel ilişkinin ahlaksızlık olduğunu öğretir. Bunlardan biri 1. Korintliler 7:2'dir: "Ama fuhuştan ötürü her erkek karısıyla, her kadın da kocasıyla yaşasın." Bu ayette evlilik, cinsel ahlaksızlığın "çaresi" olarak sunulmaktadır. Evlilik içinde övülen cinsel birliktelik, kaçınılması gereken ahlaksızlığın karşısına konmaktadır. Dolayısıyla, evlilik dışı her türlü cinsel ilişki ahlaksızlık olarak kabul edilir. Buna evlilik öncesi seks de dahil olmalıdır.

Evlilik öncesi cinsel ilişkiyi ahlaksızlık olarak gösteren bir başka ayet de İbraniler 13:4'tür: " Herkes evliliğe saygı göstersin. Evlilik yatağı günahla lekelenmesin. Çünkü Tanrı fuhuş yapanları, zina edenleri yargılayacak." Burada hem zina hem de fuhuş, evlilik yatağında olanlarla karşılaştırılmaktadır. Evlilik ve evlilik içinde cinsel ilişki onurludur, fakat diğer tüm cinsel faaliyetler ahlaksızlık olarak kınanır ve Tanrı'nın yargısını getirir.

Bu bölümlere dayanarak, cinsel ahlaksızlığın Kutsal Kitap'taki tanımının evlilik öncesi seksi de içermesi gerekir. Bu da genel olarak cinsel ahlaksızlığı kınayan tüm Kutsal Kitap ayetlerinin evlilik öncesi seksi de kınadığı anlamına gelir. Bunlar arasında Elçilerin İşleri 15:20; 1. Korintliler 5:1; 6:13, 18; 10:8; 2. Korintliler 12:21; Galatyalılar 5:19; Efesliler 5:3; Koloseliler 3:5; 1. Selanikliler 4:3; Yahuda 1:7; ve Vahiy 21:8 sayılabilir.

Cinselliği Tanrı tasarlamıştır ve Kutsal Kitap da evliliği onurlandırır. Evliliği onurlandırmanın bir parçası da Kutsal Kitap'ın evlilikten önce cinsel ilişkiden tamamen uzak durmayı teşvik etmesidir. Evli olmayan iki kişi cinsel ilişkiye girdiğinde, Tanrı'nın iyi armağanı olan cinselliği kirletmiş olurlar. Evlilikten önce bir çiftin bağlayıcı bir birlikteliği yoktur ve kutsal bir antlaşmaya girmemişlerdir. Evlilik yeminleri olmadan, bu yeminlerin doruk noktasından yararlanmaya hakları yoktur.

Çoğu zaman cinselliğin "eğlence" yönüne odaklanırız ve başka bir yönü daha olduğunu fark etmeyiz: Yaratılış. Evlilik içinde cinsellik zevk vericidir ve Tanrı bunu bu şekilde tasarlamıştır. Tanrı erkeklerin ve kadınların evlilik sınırları içinde cinsel etkinlikten zevk almalarını ister. Ezgiler Ezgisi 4. bölüm ve Kutsal Kitap'taki diğer bazı bölümler (Süleyman'ın Özdeyişleri 5:19 gibi) cinsellikten alınan zevki anlatır. Bununla birlikte, Tanrı'nın cinsellikle ilgili amacı çocuk üretmeyi de içerir. Bu nedenle, bir çiftin evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmesi iki kat yanlıştır. Çünkü hem kendileri için tasarlanmamış zevklerden tadıyorlar hem de Tanrı'nın her çocuk için amaçladığı aile yapısının dışında bir insan hayatı yaratma riskini alıyorlar.

Uygulamada doğruyu yanlıştan ayırmak mümkün olmasa da, Kutsal Kitap'ın evlilik öncesi cinsellikle ilgili talimatlarına uymak topluma büyük yarar sağlayacaktır. Kutsal Kitap'ın evlilik öncesi cinsellikle ilgili mesajına uyulsaydı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok daha az olurdu, kürtajlar çok daha az olurdu, evlenmemiş anneler ve istenmeyen hamilelikler çok daha az olurdu ve hayatlarında her iki ebeveyn de olmadan büyüyen çocuklar çok daha az olurdu. Zinadan kaçınmak hayat kurtarır, bebekleri korur, cinsel ilişkiye hak ettiği değeri verir ve en önemlisi Tanrı'yı onurlandırır. Karı koca arasındaki cinsel ilişki Tanrı'nın onayladığı tek cinsel ilişki biçimidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap Evlilik Dışı Seks Hakkında Ne Der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries