settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap’a göre evliliği ne oluşturur?

Yanıt


Bu, yanıtlanması zor bir sorudur çünkü Kutsal Kitap’ın hiçbir yerinde Tanrı’nın bir çifti hangi noktada evli saydığını açık bir şekilde bildirilmez. Bu konuda üç tane yaygın görüş vardır: 1) Tanrı bir çifti ancak resmen evlendikleri zaman evli sayar. 2) Çift, bir tür resmi evlilik töreni gerçekleştirdiğinde Tanrı’nın gözünde evlenmiştir. 3) Evlilik cinsel ilişkiyle tamamına erdiği anda Tanrı çifti evli sayar. Şimdi bu görüşlerin her birine ve kuvvetli ve zayıf yanlarına bakalım.

1) Tanrı bir çifti ancak resmen evlendikleri zaman evli sayar. Bu görüş için tipik olarak sunulan Kutsal Kitap desteği hükümete boyun eğmeyi savunan ayetlerdir (Romalılar 13:1-7; 1 Petrus 2:17). Burada savunulan, eğer hükümet bir evliliğin geçerli sayılabilmesi için bazı “kâğıt işlemleri” nin tamamlanmasını talep ediyorsa, çiftin hükümetin talep ettiği işleme boyun eğmeleri gerektiğidir. Hükümetin talep ettikleri Tanrı Sözü’ne aykırı olmadıkça ve mantıklı oldukça çiftin hükümete boyun eğmesi Kutsal Kitap’a kesinlikle uygundur. Romalılar 13:1-2 bize şöyle der: “Herkes, baştaki yönetime bağlı olsun. Çünkü Tanrı'dan olmayan yönetim yoktur. Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur. Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı buyruğuna karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır.”

Bu görüşün bazı zayıf tarafları ve potansiyel zayıflıkları vardır. Bunların ilki, yeryüzünde herhangi bir hükümet kurulmadan önce evliliklerin gerçekleşmekte olduğudur. İnsanlar binlerce yıl boyunca, evlilik cüzdanı gibi bir şey olmadan evleniyordu. İkinci olarak, günümüzde bile hükümetin evliliği tanımadığı ve/veya evlilik için yasal gereksinimler olmayan bazı ülkeler bulunmaktadır. Üçüncü olarak, bazı ülkeler bir evliliğin yasal olarak kabul edilebilmesi için Kutsal Kitap dışı talepler koyarlar. Buna örnek olarak, bazı ülkeler evliliğin Katolik kilisesinde, Katolik öğretilerine göre ve Katolik bir papaz tarafından yapılmasını öngörür. Tabii ki, Katolik Kilisesi’yle ve Katolikler’in evliliği kutsal bir tören olarak görmesiyle kuvvetli görüş ayrılığı içinde olanlar için, Katolik Kilisesi’nde evlenmeye boyun eğmek Kutsal Kitap’a aykırı olur.

2) Çift bir tür resmi evlilik töreni gerçekleştirdiğinde Tanrı’nın gözünde evlenmiştir. Birçok kültürde evlilik töreninde baba kızını kocasına verir. Bazı yorumcular, Tanrı’nın Havva’yı Adem’e vermesini de (Yaratılış 2:22) buna benzer bir şekilde, Tanrı’nın ilk evlilik “töreni”ni gerçekleştirmesi olarak algılar. Yuhanna 2’ci bölümde, İsa bir evlilik törenine gitmiştir. Eğer olup bitenleri onaylamasaydı böyle bir etkinliğe katılmazdı. İsa’nın bir evlilik törenine katılması, hiçbir şekilde Tanrı’nın bir evlilik töreni talep ettiği anlamına gelmez ama bir evlilik töreninin Tanrı’nın gözünde kabul edilir bir şey olduğunu kesinlikle belirtir. Her kültürde, bir erkekle kadının evlendiklerini bildiren bir etkinlik, bir işlem, bir anlaşma ya da bildiri bulunmaktadır.

3) Evlilik cinsel ilişkiyle tamamlandığı anda Tanrı çifti evli sayar. Herhangi bir erkekle bir kadın cinsel ilişkiye girdiğinde Tanrı’nın ikisini evli saydığını savunan bazı insanlar vardır. Böyle bir görüş Kutsal Kitap’a uygun değildir. Bu savı savunanlar, kadınla kocası arasındaki cinsel ilişkinin “tek beden” ilkesinin nihai olarak yerine gelişi olduğunu temel alır (Yaratılış 2:24; Matta 19:5; Efesliler 5:31). Bu anlamda cinsel ilişki, evlilik antlaşmasının nihai “mührü”dür. Ancak eğer bir çift, yasal ve törensel olarak evlendiyse ama herhangi bir nedenden ötürü cinsel ilişkiye giremiyorsa, çift yine de evli sayılır.

Cinsel ilişkiye girmiş ama evlilik antlaşmasının herhangi başka bir yönünü yerine getirmemiş olan bir çifti evli saymak Kutsal Kitap’a uygun değildir. 1 Korintliler 7:2 gibi ayetler, evlilik öncesi seksin ahlaksızlık olduğunu belirtir. Eğer cinsel ilişki bir çiftin evlenmesine neden olursa, bu ahlaksızlık sayılamaz çünkü cinsel ilişkiye girdikleri anda evli sayılırlar. Evli olmayan insanların cinsel ilişkiye girip sonra da kendilerini evli ilan etmelerinin ve bunu izleyen bütün cinsel ilişkilerinin ahlaklı ve Tanrı’yı onurlandıran ilişkiler olduğunu iddia etmelerinin Kutsal Kitap’ta bir temeli yoktur.

Peki, o zaman, Tanrı’nın gözünde evliliği ne oluşturur? Aşağıdaki ilkelerin izlenmesi gerektiği gözükmektedir: 1) Şartlar mantıklı olduğu ve Kutsal Kitap’a aykırı olmadığı sürece bir çift hükümetin resmi şartlarını yerine getirmelidir. 2) Çift, “resmen evli” kabul edilmesi için yerine getirilen kültürel ve ailesel uygulamaları izlemelidir. 3) Çift, eğer mümkünse, evliliği cinsel olarak tamamına erdirmeli ve böylece “tek beden” ilkesinin fiziksel yönünü yerine getirmelidir.

Eğer bu ilkelerden biri ya da daha fazlası yerine getirilmezse ne olur? Çift, Tanrı’nın gözünde hâlâ evli mi sayılır? Nihai olarak, durum çift ile Tanrı arasındadır. Tanrı yüreklerimizi bilir (1 Yuhanna 3:20). Tanrı, gerçek bir evlilik antlaşmasıyla cinsel ahlaksızlığı tatmin etme çabası arasındaki farkı bilir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap’a göre evliliği ne oluşturur?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries