Cennette evlilik olacak mıdır?


Soru: Cennette evlilik olacak mıdır?

Yanıt:
Kutsal Kitap bize, “Dirilişten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler” der (Matta 22:30). İsa bu sözleri, hayatında birçok kereler evlenmiş olan bir kadının cennette kocalarının hangisiyle evli olacağı sorusuna yanıt olarak söylemişti (Matta 22:23-28). Belli ki, cennette evlilik diye bir şey yoktur. Bu, bir karı kocanın cennette birbirlerini artık tanımayacakları anlamına gelmez ama aynı zamanda karı kocanın cennette hâlâ yakın bir ilişkileri olamayacağı anlamına gelir. Bu sözler, karı kocanın cennette artık evli olmayacakları anlamına gelir.

Büyük bir olasılıkla, cennette evlilik olmayacaktır çünkü buna bir ihtiyaç olmayacaktır. Tanrı evliliği atadığında bunu, evliliğin belirli ihtiyaçları yerine getirmesi için yapmıştı. İlk olarak, Adem’in bir yoldaşa ihtiyacı olduğunu görmüştü: “Sonra, ‘Adem'in yalnız kalması iyi değil’ dedi, ‘Ona uygun bir yardımcı yaratacağım’” (Yaratılış 2:18). Adem’in yalnızlık sorununa ve yoldaşı olarak yanına gelip hayatta yanında kalacak bir “yardımcı”ya olan ihtiyacı için çözüm, Havva’ydı. Ancak cennette artık yalnızlık olmayacak ve yardımcılara da ihtiyaç olmayacak. İnanlılar ve meleklerden oluşan kalabalıklarla çevrili olacağız (Vahiy 7:9) ve bir yoldaşa olan ihtiyacımız dahil bütün ihtiyaçlarımız karşılanacak.

İkinci olarak, Tanrı evliliği üreme ve yeryüzünü insanlarla doldurmanın bir yolu olarak yarattı. Ancak cennet üreme yoluyla dolmayacaktır. Cennete gidenler oraya Rab İsa Mesih’e imanla gideceklerdir; bu kişiler orada üreme yoluyla yaratılmayacaklardır. Bu yüzden cennette üreme ve yalnızlık olmadığından cennette evlilik için bir amaç yoktur.

English
Türkçe anasayfaya dön
Cennette evlilik olacak mıdır?

Nasıl yapılacağını öğrenin ...

Tanrı ile sonsuzluk harcamakTanrıdan af al

Navigasyon
Ara
Sor
Müjde
Önemli