settings icon
share icon
Soru

Evliliğin sonuna kadar dayanmasının anahtarı nedir?

Yanıt


Elçi Pavlus, kadın kocası yaşadıkça yasayla ona “bağlıdır” der (Romalılar 7:2). Buradaki ilke, evlilik bağının bozulabilmesi için ya kocanın ya da kadının ölmesi gerektiğidir. Bu Tanrı’nın buyruğudur ama modern toplumumuzda evliliklerin yüzde 51’den fazlası boşanmayla sona erer. Bu da, “Ölüm bizi ayırana dek” diye yemin eden çiftlerin yarısından fazlasının bu yemini bozdukları anlamına gelir.

Evli çiftler, evliliklerinin sonuna kadar dayanmasını sağlamak için ne yapabilirler? İlk ve en önemli konu, Tanrı ve Sözü’ne itaattir. Bu, evlilikten önce tamamen boyun eğilmesi gereken bir ilkedir. Tanrı, “İki kişi anlaşmadan birlikte yürür mü?” der (Amos 3:3). Yeniden doğmuş bir inanlı için bu, inanlı olmayan birisiyle yakın bir ilişkiye başlamamak anlamına gelir. “İmansızlarla aynı boyunduruğa girmeyin. Çünkü doğrulukla fesadın ne ortaklığı, ışıkla karanlığın ne paydaşlığı olabilir?” (2 Korintliler 6:14). Eğer bu ilke izlenirse, insanları daha sonra evlilikte epey üzüntü ve acıdan kurtarır.

Evliliğin uzunluğunu koruyacak bir başka ilke de, kocanın Tanrı’ya itaat edip, karısını kendi bedeni gibi sevip, onurlandırması ve koruması gerektiğidir (Efesliler 5:25-31). Bunun karşılığı olan ilke de, kadının Tanrı’ya itaat edip (Rab’be bağımlı olduğu gibi) kocasına bağımlı olmasıdır” (Efesliler 5:22). Bir kadınla erkeğin evliliği Mesih’le kilisesinin bir resmidir. Mesih Kendisini kilise için vermiştir ve onu “gelini” olarak sever, onurlandırır ve korur” (Vahiy 19:7-9).

Tanrı ilk evlilikte Havva’yı Adem’e getirdiğinde, Havva Adem’in, “eti ve kemiğinden” yaratılmıştı (Yaratılış 2:21) ve ikisi “tek beden” oldular (Yaratılış 2:23-24). Tek beden olmak sadece fiziksel bir birleşmeden daha fazlasıdır. Akıl ve ruhların birleşip bir birim haline gelmesi anlamına gelir. Bu ilişki cinsel ya da duygusal çekilmenin çok ötesine geçip sadece eşlerin ikisi de kendilerini Tanrı’ya ve birbirlerine teslim ettikçe bulunan ruhsal bir “birlik” alemine girer. Bu ilişki, “ben ve benimki”ni değil, “biz ve bizimki”ni merkez alır. Kalıcı olacak bir evliliğin sırlarından biri de budur. Evliliği ölüme kadar sürdürmek için her iki eşin de ona öncelik vermesi gerektir. Kişinin Tanrı’yla olan ilişkisini kuvvetlendirmesi eşiyle olan ilişkisinin kalıcı olmasına çok yardımcı olur ve böylece de Tanrı’yı onurlandıran bir ilişki olmasına sağlar.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Evliliğin sonuna kadar dayanmasının anahtarı nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries