settings icon
share icon
Soru

Evleneceğim kadında neler aramalıyım?

Yanıt


Bir erkeğin Tanrı’yla Rab İsa Mesih aracılığıyla ruhsal ilişkisinin dışında sahip olabileceği en önemli kişisel ilişki, karısıyla olan ilişkisidir. Bir eş ararken en önemli ilke, İsa Mesih’e kişisel olarak iman eden bir kadın aramaktır. Elçi Pavlus bize, “İmansızlarla aynı boyunduruğa girmeyin” der (2 Korintliler 6:14). Bir erkekle bir kadın bu en önemli konu üzerinde tam bir anlaşma içinde olmadıkça, Tanrı yolunda ve tatmin edici bir evlilik gerçekleşemez.

Ancak inanlı birisiyle evlenmek, tamamen eşit olmayı garantilemez. Bir kadının Hristiyan olması onun sizin için uygun bir eş olacağı anlamına gelmez. Bu kadın da sizinle aynı ruhsal hedefleri paylaşıyor mu? Aynı doktrinsel inançları taşıyor mu? Tanrı için aynı tutkuya sahip mi? Potansiyel bir eşin özellikleri çok önemlidir. Fazlasıyla çok sayıda erkek sadece duygusal ya da fiziksel çekicilikten ötürü evlenir ama böyle yapmak evlilikte başarısızlığa götürebilir.

Bir erkeğin bir eşte arayabileceği Tanrı yolundaki niteliklerden bazıları nelerdir? Kutsal Yazılar bize, Tanrı yolundaki bir kadın resmini oluşturmakta kullanabileceğimiz bazı ilkeler verir. Kadının ilk önce, kendi ruhsal ilişkisinde Rab’be teslim olmuş olması lazımdır. Elçi Pavlus, kadının kocasına Rab’be boyun eğer gibi boyun eğmesi gerektiğini söyler (Efesliler 5:22-24). Eğer bir kadın Rab’be boyun eğmemişse kocasına boyun eğmeyi de kendi ruhsal iyiliği için gerekli bir şey olarak görmeyecektir. İlk önce Tanrı’nın bizi Kendisiyle doldurmasına izin vermeden başka birisinin beklentilerini yerine getiremeyiz. Hayatının merkezinde Tanrı olan bir kadın bir eş olmaya iyi bir adaydır.

Pavlus, kilisedeki önderler hakkındaki talimatlarında bir kadının karakter özelliklerinin neler olması gerektiğini de bildirir. “Aynı şekilde kadınlar ağırbaşlı olmalı; iftiracı değil, ama ölçülü ve her bakımdan güvenilir olmalı” (1 Timoteos 3:11). Yani, bu kadın fazla gururlu değildir, ne zaman konuşacağını, ne zaman susacağını bilir, kocasının yanında güvenle yerini alabilecek bir kadındır. En çok Rab’le olan ilişkisini ve kendi ruhsal gelişimini odaklamış olan bir kadındır.

Tanrı’nın düzeni erkeği, eşinin ve ailesinin reisi olarak atadığından evliliğin sorumlulukları erkek için daha büyüktür. Bu reislik, Mesih’le kilisenin ilişkisini örnek alır (Efesliler 5:25-33). Bu, sevgi temelli bir ilişkidir. Mesih kiliseyi sevdiği ve Kendisini onun için verdiği gibi, kocanın da karısını kendi bedenini sevdiği gibi sevmesi lazımdır. Bu yüzden, bir erkeğin evliliğindeki ve ailesiyle olan başarısı konusunda Rab’le kişisel ruhsal ilişkisi en önemli etkendir. Evliliğinin iyi gitmesi için fedakârlık etmeye istekli oluşu ve bir hizmetkâr olmayı seçmesi, Tanrı’yı onurlandıran olgunlaşmakta olan ruhsal bir adamın özellikleridir. Bilgece, Kutsal Kitap’a uygun özelliklere sahip olan bir kadın seçmek önemlidir ama bir erkeğin kendi devam eden ruhsal büyümesi ve kendi hayatında Tanrı’ya boyun eğmesi de eşit derecede önemlidir. Tanrı’nın olmasını istediği türden bir adam olmaya çalışan bir erkek, karısının Tanrı’nın olmasını istediği kadın olmasına yardım edecek ve evliliği, Tanrı, kendisi ve eşinin arzuladığı birlik olarak geliştirebilecektir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Evleneceğim kadında neler aramalıyım?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries