settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap, ev dışında çalışan kadınlar hakkında ne der?

Yanıt


Bir kadının ev dışında çalışıp çalışmaması konusu birçok karı koca ve aile için bir sıkıntı oluşturmaktadır. Kutsal Kitap, kadınların rolü hakkında talimatlar verir. Pavlus, Titus 2:3-4’de, genç bir evli kadının daha yaşlı kadınlar tarafından nasıl eğitilmesi gerektiği konusunda şu talimatları vermektedir: “... genç kadınları, kocalarını ve çocuklarını seven, sağduyulu, temiz yürekli, iyi birer ev kadını ve kocalarına bağımlı olmak üzere eğitebilsinler. O zaman Tanrı'nın sözü kötülenmez.”

Kutsal Kitap bu ayette, bir kadının çocukları olduğunda, birinci sorumluluğunun onlar olduğunu açıkça bildirmektedir. Daha yaşlı kadınların genç kadınlara öğretmesi ve Tanrı’yı yücelten yaşamlar sürmesi gerekmektedir. Daha yaşlı bir kadın zamanını bu sorumlulukları akılda tutarak, Rab’bin yol gösterimi ve kendi takdirine göre geçirebilir.

Süleyman’ın Özdeyişleri 31, “asil ruhlu bir eş”ten söz eder. Yazar, 11’ci ayetle başlayarak ailesine bakmak için gücünün yettiği her şeyi yapan bu kadını över. 16, 18, 24 ve 25’ci ayetler, kadının çok çalışkan olduğunu ve evde de ailesine ek gelir sağlamak için bir şeyler yaptığını gösterir. Bu kadının motivasyonu çok önemlidir, çalışması bir amaç içindir, sadece çalışmış olmak için çalışmaz. Kendi mesleğinde ilerlemek ya da komşularla aşık atmak için değil, ailesine bakmak için çalışmaktadır. Çalışması, kocası, çocukları ve evine bakmak olan gerçek çağrısından sonra gelmektedir.

Bir kadının evinin dışında çalışması Kutsal Kitap’ın hiçbir yerinde yasaklanmaz. Ancak Kutsal Kitap, bir kadının öncelik verdiği şeylerin neler olması gerektiğini öğretir. Eğer bir kadının evinin dışında çalışması çocuklarını ve kocasını ihmal etmesine neden oluyorsa, o zaman evin dışında çalışması yanlıştır. Bir Hristiyan kadın, evin dışında çalıştığı halde çocukları ve kocası için sevgi ve ilgili dolu bir ortam yaratabilirse o zaman evin dışında çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Bu ilkeler göz önünde bulundurularak Mesih’te özgürlük vardır. Ev dışında çalışan kadınlar kınanmamalıdır ve ev hanımlığına odaklanan kadınlara da yüksekten bakılmamalıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap, ev dışında çalışan kadınlar hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries