settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap, bir Hristiyan’ın plastik cerrahi / estetik ameliyat yaptırması hakkında ne der?

Yanıt


Kutsal Kitap, bir Hristiyan’ın plastik cerrahi ya da estetik ameliyat yaptırması konusunu ele almaz. Kutsal Kitap’ta estetik ameliyatın tek başına yanlış bir şey olduğunu belirten hiçbir şey yoktur. Ancak, bu tür işlemler yaptırmadan önce düşünülmesi gereken birkaç şey vardır. Kişinin vücudunda değişiklik yapması doğal değildir ve her zaman potansiyel fiziksel ve psikolojik yan etkiler vardır. İlk önce tüm alternatifleri, riskleri ve yan etkileri iyice araştırmadan kimse “bıçak altına” yatmamalıdır.

Kişinin ameliyat istemekteki motivasyonunu iyice tanımlaması da gerekmektedir. İster genetik, ister sonradan olsun fiziksel deformasyonları olan birçok kişi için topluma uymak ve kendini “normal” hissetmeyi istemek doğaldır. Ayrıca çok büyük ya da şekilsiz bir burun gibi kişiye kendini rahatsız hissettirecek küçük anormallikler de vardır. Ama çoğu değilse de birçok estetik ameliyat ile duygusal boşlukları fiziksel biçimlerde doldurmaya, dikkat çekmeye ya da başkalarının onayını almaya çalışılır.

En yaygın estetik ameliyatlar, göğüs büyütme, kaldırma, yağ aldırma, yüz gerdirme, göz kapağı kaldırma, kalça ve diğer vücut parçalarının kaldırılmasını, bacak varislerinin aldırılmasını, botoks/yağ enjeksiyonlarını ve burun ve yüz biçimlendirmesini içerir. Her yıl yaklaşık iki milyon kişi bu tür işlemler için para döker, zaman ve rahatlıklarından olur. Kendini beğenmişlik bir insanı ameliyata motive ettiğinde o kişi kendisinin putu olmuştur. Kutsal Kitap bize kendimizi beğenmiş ve kibirli olmamamız (Filipililer 2:3-4) ve görünüşümüzle kendimize dikkat çekmememiz konusunda uyarır (1 Timoteos 2:9). Bir başka nokta da bu ameliyatların bedelidir. Bu da düşünülmesi gereken önemli bir konudur çünkü çoğu kişinin ailesi vardı ve estetik ameliyat masrafı hiçbir zaman ailenin ihtiyaçlarından önce gelmemelidir. Kutsal Kitap ayrıca, Tanrı’nın bize emanet etmiş olduğu parayı akıllıca kullanmamız gerektiğini de söyler (Süleyman’ın Özdeyişleri 11:24-25; Luka 16:10-12).

Estetik ameliyat yaptırma kararı almadan önce yapılacak en önemli şey, konu hakkında Tanrı’ya danışmaktır. Kutsal Kitap bize, Tanrı’nın her endişemiz ve kaygımızla ilgilendiğini, bu yüzden sorunlarımızı O’na taşımamız gerektiğini söyler (1 Petrus 5:7). Kutsal Ruh’un bilgeliği ve yol gösterimi ve Tanrı Sözü aracılığıyla Tanrı’yı hoşnut edip onurlandıran kararlar verme yeteneğine sahibiz. “Çekicilik aldatıcı, güzellik boştur; ama RAB'be saygılı kadın övülmeye layıktır” (Süleyman’ın Özdeyişleri 31:30).

En becerikli cerrah bile zamanı durduramaz ve estetik ameliyatların hepsinin sonucu sonunda aynıdır: yaşlanmak. Vücudun kaldırılan o parçaları yeniden sarkacaktır ve kozmetik olarak değiştirilen yüz hatları sonunda kırışacaktır. İçinizi güzelleştirmek üzerinde çalışmak çok daha iyi bir seçimdir, “Gizli olan iç varlığınız, sakin ve yumuşak bir ruhun solmayan güzelliğiyle süsünüz olsun. Bu, Tanrı'nın gözünde çok değerlidir” (1 Petrus 3:4).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap, bir Hristiyan’ın plastik cerrahi / estetik ameliyat yaptırması hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries