settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan egzersiz yapmalı mıdır? Kutsal Kitap sağlık hakkında ne der?

Yanıt


Hayattaki birçok şey gibi, egzersiz alanında da aşırılıklar olmaktadır. Bazı insanlar fiziksel bedenlerini ihmal ederek tamamen ruhsallığa odaklanırlar. Diğerleri fiziksel bedenlerinin formu ve biçimine o kadar fazla dikkat ederler ki ruhsal gelişme ve olgunluğu ihmal ederler. Bunların ikisi de Kutsal Kitap’a uygun bir dengeden uzak olan şeylerdir. Birinci Timoteos 4:8 bize şöyle bildirir: “Bedeni eğitmenin biraz yararı var; ama şimdiki ve gelecek yaşamın vaadini içeren Tanrı yolunda yürümek her yönden yararlıdır.” Bu ayetin egzersiz gereksinimi inkâr etmediğine dikkat edin. Bunun yerine egzersizin önemli olduğunu söyler ama Tanrı yolunda yürümenin daha önemli olduğunu söyleyerek ikisini doğru yerlerine yerleştirir.

Elçi Pavlus da, 1 Korintliler 9:24-27’de ruhsal gerçeği örneklemekte fiziksel eğitimden söz eder. Hristiyan yaşamını, “ödül kazanmak” için koştuğumuz bir yarışa benzetir. Ama bizim istediğimiz ödül, çürümeyecek ya da solmayacak sonsuz bir taçtır. Pavlus, 2 Timoteos 2:5’de, “Bunun gibi, spor yarışmasına katılan kişi de kurallar uyarınca yarışmazsa zafer tacını giyemez” der. Pavlus, 2 Timoteos 4:7’de de, “Yüce mücadeleyi sürdürdüm, yarışı bitirdim, imanı korudum” diyerek sporla ilgili bir benzetme yapar. Bu ayetler fiziksel egzersize odaklanmadığı halde, Pavlus’un bize ruhsal gerçekler öğretmek için sporla ilgili örnekler vermesi onun fiziksel egzersizi/ hatta fiziksel egzersizle ilgili yarışmaları olumlu şeyler olarak gördüğünü gösterir. Biz hem fiziksel, hem de ruhsal varlıklarız. Kutsal Kitapsal bakımdan varlığımızın ruhsal yönü daha önemli olduğu halde, sağlığımızın ne ruhsal ne de fiziksel yönlerini ihmal etmemeliyiz.

Bu yüzden, Hristiyanlar’ın egzersiz yapmasının yanlış bir şey olmadığı açıktır. Hatta Kutsal Kitap bedenlerimize iyi bakmamız konusunda açıktır (1 Korintliler 6:19-20). Kutsal Kitap bizi aynı zamanda kendini beğenmişlik ve gösteriş yapma konusunda da uyarır (1 Samuel 16:7; Süleyman’ın Özdeyişleri 31:30; 1 Petrus 3:3-4). Egzersiz yaparken hedefimiz, başka insanların bize dikkat edip bizi beğenmesi için bedenlerimizin kalitesini daha iyileştirmek olmamalıdır. Bunun yerine egzersiz yaparken hedefimiz, ruhsal hedeflere adamak için daha çok fiziksel enerjimiz olması üzere fiziksel sağlığımızı iyileştirmek olmalıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan egzersiz yapmalı mıdır? Kutsal Kitap sağlık hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries