settings icon
share icon
Soru

Cinler düşmüş melekler midir?

Yanıt


Tanrı’nın melekleri tam olarak ne zaman yarattığı tartışmaya açık bir konudur ama kesin olarak bilinen bir şey varsa o da Tanrı’nın her şeyi iyi yaratmış olduğudur çünkü Tanrı kutsallığında günahlı bir şey yaratamaz. Bu yüzden, bir zamanlar Lusifer adlı melek olan İblis Tanrı’ya karşı asilik edip cennetten düştüğünde (Yeşaya 14; Hezekiel 28), meleklerin üçte biri onun isyanına katılmıştı (Vahiy 12:3-4,9). Bu düşmüş meleklerin şimdi cinler olarak tanındığına hiç şüphe yoktur.

Matta 25:41’e göre, cehennemin şeytan ve melekleri için hazırlanmış olduğunu biliyoruz: “Sonra solundakilere şöyle diyecek: ‘Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis'le melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe gidin.’” İsa, İblis’le melekleri derken İblis’e ait olan meleklerden söz ettiğini açıklığa kavuşturmuştu. Vahiy 12:7-9, zamanın sonunda Mikail’le “melekleri”nin şeytan ve “melekleri” arasında gerçekleşecek melekler savaşını tanımlar. Bunlar ve benzer ayetlerden, cinler ve düşmüş meleklerin eş anlamlı sözler oldukları açıktır.

Bazıları, Yahuda Kitabı’nın 6’cı ayetinin günah işlemiş olan meleklerin “çözülmez bağlarla bağlandığını” bildirdiğinden ötürü cinlerin düşmüş melekler olduğu düşüncesini ret eder. Ancak, İblis hâlâ serbest olduğundan (1 Petrus 5:8) günah işlemiş olan bütün meleklerin “bağlı” olmadığı açıktır. Tanrı neden isyanın önderinin serbest kalmasına izin verirken düşmüş meleklerin geri kalanlarını hapse atmış olsun ki? Yahuda Kitabı’nın 6’cı ayetinin Tanrı’nın, fazladan bir şekilde isyan etmiş olan düşmüş melekleri bağladığından söz ettiği anlaşılmaktadır. Bunlar büyük bir olasılıkla Yaratılış Kitabı’nın 6’cı bölümünde sözü edilen “ilahi varlıklar”dır.

Cinlerin oluşmasının en yaygın alternatif açıklaması, Yaratılış 6’daki Nefiller Tufan’da yok edildiklerinde, bedenlerinden ayrılan ruhlarının cinler haline geldiğidir. Kutsal Kitap, Nefiller öldüklerinde ruhlarına ne olduğunu kesin bir şekilde bildirmediği halde, Tanrı’nın Nefiller’i Tufan’da sadece ruhlarının cinler olarak daha da büyük kötülüklere neden olmasına izin vermek için yok etmiş olması olasılık dışıdır. Cinlerin oluşmasının Kutsal Kitap’a en uygun açıklaması, onların düşmüş melekler, İblis’le birlikte Tanrı’ya karşı asilik eden melekler olduklarıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Cinler düşmüş melekler midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries