settings icon
share icon
Soru

Dünyasal bir Hristiyan nasıl biridir?

Yanıt


Gerçek bir Hristiyan dünyasal olabilir mi? Bu soruyu yanıtlarken ilk önce “dünyasal” sözcüğünü tanımlayalım. “Dünyasal” sözcüğü, tam anlamıyla “bedensel” anlamına gelen Grekçe sarkikos sözcüğünden tercüme edilmiştir. Bu tanımlayıcı sözcük, Hristiyanlar’dan söz edilen 1 Korintliler 3:1-3’de metin çerçevesinde görülür. Elçi Pavlus bu ayetlerde, okurlara “kardeşler” şeklinde hitap etmektedir. Bu “kardeşler” sözcüğü, onun hemen hemen her seferinde sadece Hristiyanlar’a hitap etmek için kullandığı bir sözcüktür. Bundan sonra sözlerine devam ederken onları “dünyasal” olarak tanımlar. Bu yüzden Hristiyanlar’ın dünyasal olabileceklerin sonucuna varabiliriz. Kutsal Kitap kimsenin günahsız olmadığını çok açık bir şekilde bildirir (1 Yuhanna 1:8). Günah işlediğimiz her seferinde dünyasal bir şekilde hareket etmekteyiz.

Bunu anlamanın yolu, bir Hristiyan’ın bir süreliğine dünyasal olabileceği halde, gerçek bir Hristiyan’ın hayatı boyunca dünyasal kalmayacağını bilmektir. Bazıları, insanların Mesih’e iman ettikten sonra hayatlarının geri kalanını yeniden doğmuş ya da yeni bir yaratılış olduklarını gösteren hiçbir kanıt olmadan tamamen dünyasal bir şekilde yaşamalarının mümkün olduğunu söyleyerek “Dünyasal Hristiyan” düşüncesini yanlış yorumlamışlardır (2 Korintliler 5:17). Böyle bir kavram Kutsal Kitap’a tamamen aykırıdır. Yakup 2, gerçek imanın her zaman iyi işlerle sonuçlanacağını çok açık bir şekilde bildirir. Efesliler 2:8-10, bizler sadece iman yoluyla lütufla kurtulduğumuz halde bu kurtuluşun iyi işlere yol açacağını bildirir. Bir Hristiyan başarısızlığa uğradığı ya da asi olduğu bir dönemde dünyasal gözükebilir mi? Evet. Gerçek bir Hristiyan dünyasal olmayı sürdürür mü? Hayır.

Sonsuz güvenlik Kutsal Yazılar’ın bir gerçeği olduğundan dünyasal bir Hristiyan bile hâlâ kurtulmuştur. Kurtuluş kaybolamaz çünkü kurtuluş Tanrı’dan gelen ve O’nun bizden asla geri almayacağı bir armağandır (bkz. Yuhanna 10:28; Romalılar 8:37-39; 1 Yuhanna 5:13). 1 Korintliler 3:15’de bile dünyasal Hristiyan’a kurtuluş güvencesi verilmiştir: “Yaptıkları yanarsa, zarar edecek. Kendisi kurtulacak, ama ateşten geçmiş gibi olacaktır.” Sorulması gereken soru, Hristiyan olduğunu iddia edip de dünyasal bir şekilde bir kişinin kurtuluşunu kaybetmiş olup olmadığı değil, o kişinin ilk olarak kurtulup kurtulmadığıdır (1 Yuhanna 2:19).

Davranışlarında dünyasal olan Hristiyanlar, Tanrı’nın kendilerini sevgi dolu bir biçimde disiplin etmesini bekleyebilirler (İbraniler 12:5-11), bu şekilde Tanrı’yla yakın bir paydaşlığa geri döndürülebilir ve O’na itaat etmek üzere eğitilebilirler. Tanrı’nın bizi kurtarmaktaki amacı bizim git gide daha çok Mesih benzerliğine dönüşmemizdir (Romalılar 12:1-2), gitgide daha çok ruhsal ve daha az dünyasal olmamızdır ki buna kutsallaşma süreci adı verilir. Günahlı benlikten kurtarılana dek dünyasallık zaman zaman kendini gösterecektir. Mesih’teki gerçek bir inanlı için dünyasallığın baş gösterdiği bu zamanlar kural değil, istisna olacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Dünyasal bir Hristiyan nasıl biridir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries