settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan dünya barışını desteklemeli midir?

Yanıt


Dünya barışı güzel bir ideal olduğu halde, ancak İsa geri döndüğü zaman gerçekleşecektir. O zamana kadar, dünyanın her yerinde barış asla gerçekleşmeyecektir. İsa, Kendisinin geri geleceği güne kadar, “Savaş gürültüleri, savaş haberleri” olacağını ve “Ulusun ulusa, devletin devlete savaş açacağını” söylemişti (Matta 24:6-7). Dünya tarihinde bir yerlerde birilerinin birileriyle savaşmadığı bir zaman hiç olmamıştır. İnsanlar, ister düzinelerce ulusu içeren bir dünya savaşında, ister kabileleri veya klanları içeren bir yerel çatışmada olsun, her zaman birbirleriyle savaş halinde olmuşlardır.

İnsanlar ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar dünya barışını asla sağlayamayacaklarını bilsek de, dünya barışını teşvik etmek Kutsal Kitap’a uygun bir şey değildir. Bir hayır kuruluşuna para vermek, hoşgörüyü teşvik etmek ve paylaşmak Hristiyanlar için kesinlikle uygun olsa da, bunu dünya barışını tek başına getireceğini anladığımız İsa adına yapmalıyız. Gerçek ve kalıcı bir barış, her diz İsa Mesih’in önünde çöküp her dil İsa Mesih’in Rab olduğunu itiraf edinceye kadar (Filipililer 2:10) gerçekleşemez. Hristiyanlar’ın o zamana kadar, “tüm insanlarla barış içinde yaşamak ve kutsal olmak için her türlü çabayı göstermesi gerektir, çünkü kutsallık olmadan kimse Rab’bi göremez” (İbraniler 12:14).

Bizler Hristiyanlar olarak çatışma yerine barışı desteklemeliyiz, insanlığın düşmüş durumundan dolayı, tam bir barışa kendi eylemlerimizle asla ulaşılamayacağını unutmamalıyız. Tanrı’ya ve Esenlik Önderi İsa Mesih’e imanımızı sürdürürüz. O dünyayı yenilemek ve gerçek barışı getirmek için geri gelene kadar, dünya barışı bir hayal olmaktan öteye gidemeyecektir. En önemli görevimiz, başkalarını, bireyler ile Tanrı arasında barışı sağlayabilecek tek Kişi olan Kurtarıcı’ya ihtiyaçları olduğu konusunda ikna etmektir. “Böylece imanla aklandığımıza göre, Rabbimiz İsa Mesih sayesinde Tanrı’yla barışmış oluyoruz” (Romalılar 5:1). O halde, dünya barışını destekleme biçimimiz, dünyaya Tanrı’yla barış mesajını taşıyarak, insanların Tanrı’yla barışmaları için Mesih aracılığıyla dua etmektir (2. Korintliler 5:20).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan dünya barışını desteklemeli midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries