settings icon
share icon
Soru

Duanın gücü nedir?

Yanıt


Duanın içinde bir güç olduğu düşüncesi çok popülerdir. Kutsal Kitap’a göre, duanın gücü basitçe, duaları işiten ve yanıtlayan Tanrı’nın gücüdür. Aşağıdakiler üzerinde düşünün:

1) Yüce Rab Tanrı her şeyi yapabilir; O’nun için imkânsız olan bir şey yoktur (Luka 1:37).

2) Yüce Rab Tanrı, halkını Kendisine dua etmeye davet eder. Tanrı’ya ısrarlı bir şekilde (Luka 18:1), şükranlar sunarak (Filipililer 4:6), imanla (Yakup 1:5), Tanrı’nın isteği dahilinde (Matta 6:10), Tanrı’nın yüceliği için (Yuhanna 14:13-14) ve Tanrı’yla doğru bir konumda olan bir yürekten (Yakup 5:16) dua edilmelidir.

3) Yüce Rab Tanrı çocuklarının dualarını işitir. Bizlere dua etmemizi buyurur ve dua ettiğimizde bizi duyup dinlemeyi vaat eder. “Sıkıntı içinde RAB'be yakardım, yardıma çağırdım Tanrım'ı. Tapınağından sesimi duydu, haykırışım kulaklarına ulaştı” (Mezmur 18:6).

4) Yüce Rab Tanrı duaları yanıtlar. “Sana yakarıyorum, ey Tanrı, çünkü beni yanıtlarsın” (Mezmur 17:6). “Doğrular yakarır, RAB duyar; bütün sıkıntılarından kurtarır onları” (Mezmur 34:17).

Bir başka popüler düşünce de, sahip olduğumuz iman miktarının Tanrı’nın dualarımızı yanıtlayıp yanıtlamayacağını belirlediğidir. Ancak Rab bazen dualarımızı kendi imanımızın eksikliğine karşın yanıtlar. Elçilerin İşleri 12’de, kilise Petrus’un hapisten salıverilmesi için dua eder (ayet 5) ve Tanrı onların dualarını yanıtlar (7-11 ayetler). Petrus, dua toplantısının yapıldığı evin kapısına gidip çalar, ama içeride dua edenler ilk önce gelenin gerçekten Petrus olduğuna inanmayı reddeder. Petrus’un salıverilmesi için dua etmiş ama dualarının yanıtlanmasını beklememişlerdir.

Duanın gücü bizden kaynaklanmaz; bizim söylediğimiz özel sözlerde ya da onları özel söyleyiş biçimimizde ya da hatta onları ne kadar sık bir şekilde söylediğimizle ilgili değildir. Duanın gücü, belirli bir yöne dönmemizle ya da vücutlarımızın belirli bir pozisyonda olmasıyla ilgili değildir. Duanın gücü belirli eşyaların ya da ikonalar ya da mumlar ya da tespihlerin kullanımından kaynaklanmaz. Duanın gücü, dualarımızı işitip onları yanıtlayan Gücü Her Şeye Yeten’den gelir. Dua bizleri Yüce Tanrı’yla iletişim içine sokar ve Tanrı istediklerimizi vermeyi de vermemeyi de seçse dualarımızdan ötürü yüce sonuçlar beklemeliyiz. Dualarımızın yanıtı ne olursa olsun, duanın gücünün kaynağı dua ettiğimiz Tanrı’dır ve O bizleri Kendi kusursuz istediği ve zamanlamasına göre yanıtlayabilir ve yanıtlayacaktır. EnglishTürkçe anasayfaya dön

Duanın gücü nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries