settings icon
share icon
Soru

Düalizm nedir?

Yanıt


Teolojide, düalizm kavramı, iyi ve kötü olmak üzere eşit güce sahip iki ayrı varlık olduğunu varsayar. “Hristiyan” düalizminde Tanrı iyi varlığı ve İblis de kötü varlığı temsil eder.

Ancak gerçek şudur ki, İblis bazı güçlere sahip olduğu halde, Yüce Tanrı’ya eşit değildir. Çünkü İblis, Tanrı’ya isyan etmeden önce Tanrı tarafından bir melek olarak yaratılmıştır (Yeşaya 14:12-15; Hezekiel 28:13-17). Kutsal Yazılar’ın dediği gibi, “Yavrularım, siz Tanrı'dansınız ve sahte peygamberleri yendiniz. Çünkü sizde olan, dünyadakinden üstündür” (1 Yuhanna 4:4). Kutsal Yazılar’a göre, düalizm yani iyi ve kötü adı verilen ve birbirine zıt olan iki eşit güç yoktur. Yüce Tanrı tarafından temsil edilen iyilik, evrende hiçbir istisnası olmayan en büyük güçtür. İblis tarafından temsil edilen kötülük, iyiliğin dengi olmayan daha düşük bir güçtür. Kötülük, iyilikle teke tek yaptığı her maçta yenilecektir çünkü iyiliğin özü olan Yüce Tanrı’nın gücü her şeye yeter ancak İblis tarafından temsil edilen kötülük böyle bir güce sahip değildir.

Bir doktrin iyilik ve kötülüğü iki eşit ve birbirine zıt güç olarak resmettiğinde, o doktrin Yüce Tanrı tarafından temsil edilen iyiliğin evrenin egemen gücü olduğunu savunan Kutsal Kitap’a aykırıdır. İblis, Tanrı’nın dengi olmadığı ve hiçbir zaman da olmayacağından, öyle olduğunu söyleyen her doktrin sahte bir doktrin olarak kabul edilebilir. Büyük ölçüde insan bilgeliğinin felsefesinin oluşturduğu “düalizm”in temel ilkeleriyle de kanıtlandığı üzere, İblis’in Tanrı’dan daha üstün olmaya çalışmasından ötürü cennetten atılmış olması, onun Tanrı’ya eşit ya da O’ndan daha üstün olmaya çalışmaktan vazgeçtiği anlamına gelmez.

Evrenimizin hiçbir köşesinde düalizm var olamaz. Her şeyin üzerinde olan sadece bir tek güç vardır ve o da Kutsal Kitap’ın bize bildirmiş olduğu gibi Yüce Tanrı’dır. Kutsal Yazılar’ın kanıtına göre, gücü her şeye yeten iki değil, sadece bir tek güç vardır. Bu yüzden (iyi ve kötü olmak üzere) birbirine zıt iki eşit güç olduğunu savunan herhangi bir düalizm doktrini, sahte bir doktrindir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Düalizm nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries