settings icon
share icon
Soru

Dua yürüyüşü nedir? Dua yürüyüşüne çıkmak Kutsal Kitap’a uygun bir şey midir?

Yanıt


Dua yürüyüşü, dua ederken belirli bir yere ya da onun yakınına yürümeyi içeren bir tür duada aracılıktır. Bazı insanlar, “daha açık dua etmek için daha yakın yerde dua etmek” için bir yere yakın olmaları gerektiğine inanır. Dua yürüyüşleri bireysel, gruplar halinde, hatta bütün kilisenin katıldığı kalabalıklar halinde yapılır. Yürüdükleri mesafe, bir şehir bloku kadar kısa da olabilir, birkaç kilometre uzunluğunda da olabilir. Duada aracılık eden kişinin dua ihtiyaçlarını anlayışını arttırmak için görme, işitme, koku alma, tatma ve dokunma olmak üzere beş duyunun kullanımı düşüncesini içerir.

Örneğin, oturduğunuz bölgede dua edecek şeyler arayarak yürürken çok bakımsız ve harap bir bahçe görebilirsiniz. Bu da sizi orada yaşayanların fiziksel ve ruhsal sağlığı için dua etmeye yöneltebilir. Bazı gruplar okulların etrafında dua yürüyüşü yapar ve içerideki öğretmenler ve öğrenciler için, onların güvenlik ve esenliği ve okullarında şeytanın oyunlarının bertaraf edilmesi için dua eder. Bazı insanlar dua ettikleri insanların ve yerlerin yakınına yürümekle dualarına daha etkin bir şekilde konsantre olup daha iyi dua ettiklerini düşünür.

Dua yürüyüşü epey yeni bir olgudur, nasıl ortaya çıktığı da belli değildir. Dua yürüyüşü konusunda Kutsal Kitap’ta bir model yoktur, ancak Kutsal Kitap zamanlarında insanlar ulaşımı en çok yürüyerek yaptıklarından insanların hem yürüyüp hem dua ettikleri açıktır. Ancak, Kutsal Kitap’ta yürüyerek dua etmek konusunda bunu yapmamız gerektiği hakkında doğrudan bir buyruk yoktur. Herhangi bir ortamda ya da belirli bir pozisyondayken edilen duaların başka bir zamanda ya da başka bir şekilde edilen dualardan daha etkin olduğuna inanmak Kutsal Yazılar’a uygun değildir. Ayrıca, daha açık bir şekilde dua etmek için belirli bir yere ya da duruma yakın olmamız gerektiğini düşünsek de, her zaman her yerde olan göksel Babamız tam olarak hangi ihtiyaçların var olduğunu bilir ve onları Kendi kusursuz iradesi ve zamanlamasına göre yanıtlayacaktır. Dualarımız aracılığıyla Kendisinin planlarının bir parçası olmamıza izin vermesi O’nun değil, bizim yararımızadır.

Bize, “Sürekli dua edin” diye buyrulmuştur (1 Selanikliler 5:17) ve her gün nasıl olsa yürüdüğümüzden, sürekli dua etmenin bir kısmının yürürken de dua etmek olduğu kesindir. Tanrı, zaman, yer ya da pozisyon ne olursa olsun Mesih’te kalanların sunduğu bütün duaları duyar (Yuhanna 15:7). Aynı zamanda dua yürüyüşüne aykırı bir buyruk olmadığı ve bizi dua etmeye yönlendiren her şeyin dikkate alınmaya değer olduğu kesindir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Dua yürüyüşü nedir? Dua yürüyüşüne çıkmak Kutsal Kitap’a uygun bir şey midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries