settings icon
share icon
Soru

Bir dua savaşçısı olabilmemin yolu nedir?

Yanıt


Her ne kadar “dua savaşçısı” ifadesi Kutsal Kitap’ta bulunmasa da, bir dua savaşçısı genellikle Kutsal Kitap’ta öğretilen dua tarzında başkaları için sürekli ve etkili bir şekilde dua eden bir Hristiyan olarak düşünülür. Bu nedenle, dua savaşçıları Kutsal Ruh’un gücüyle (Efesliler 3:16; Yahuda 1:20) ve İsa’nın adıyla (Yuhanna 14:13) Baba Tanrı’ya (Matta 6:9) dua ederler. Duada bir savaşçı olmak, ruhsal savaşta bulunmak ve Tanrı’nın tüm silahlarını kuşanarak iman uğrunda yüce mücadeleyi sürdürmek ve “Her türlü dua ve yalvarışla, her zaman Ruh’un yönetiminde dua etmek”tir (Efesliler 6:10-18).

Tüm Hıristiyanlar dua savaşçıları olmaları gerekse de, bazı insanlar dua etme konusunda özel ve eşsiz bir yeteneğe sahip olduklarını ve Tanrı tarafından özel hizmetleri olarak dua etmeye çağrıldıklarını hissederler. Kutsal Kitap, diğer Hıristiyanlardan daha sık, daha gayretli ya da daha etkili dua etmesi gereken belirli kişileri asla belirtmez, ancak duaya verdikleri önemle bilinen gayretli duacılar vardır. Pavlus, “bütün insanlar için dilekler, dualar, yakarışlar ve şükürler sunulmasını” emreder (1. Timoteos 2:1) ve bazı insanların bunu yapmaktan muaf olduğunu gösterecek hiçbir şey söylemez. Mesih’e iman eden herkes, dua isteklerimizi iletmemize yardımcı olan Kutsal Ruh’a sahiptir (Romalılar 8:26-27). Tüm imanlılar İsa'nın adıyla dua etmelidir; bu da İsa Mesih'in Rabbimiz ve Kurtarıcımız olduğu, her konuda Baba'ya bizim için aracılık etmesi de dahil olmak üzere her şey için O'na güvendiğimiz ve Tanrı'nın isteğine uygun olarak yaşadığımız ve dua ettiğimiz anlamına gelir. İsa'nın adıyla dua etmek, bir duaya sadece "İsa'nın adıyla" ifadesini eklemek anlamına gelmez. Bunun yerine, O'nun iradesine boyun eğerek dua etmek anlamına gelir.

Dua savaşçıları olarak, her şeyde seviniriz ve Tanrı'nın kendi yaşamlarımızda ve başkalarının yaşamlarında yaptıkları için şükran ruhuna sahibizdir ve kendi ruhlarımız gün be gün geliştikçe Tanrı’nın bize verdiği bereketlerin büyüklüğünü fark ederiz. Şu anda aldığımız nefesi Tanrı'nın sağladığını (Yeşaya 42:5); geçmiş, şimdiki ve gelecek günahlarımızı bağışlamış olduğunu (1. Yuhanna 2:12); bizi sonsuz bir sevgiyle sevdiğini (Efesliler 2:4-7) ve Rabbimiz’le birlikte cennette bir yerimiz olduğunu (1 Petrus 1:3-5) kesin olarak biliyoruz. Öyleyse kalplerimiz sevinç ve huzurla doludur ve Tanrı için sevgiyle taşar ve başkalarının da aynı sevgiye, neşeye ve barışa sahip olmasını isteriz. Bu nedenle dua ederek onlar için çalışırız.

Etkin dua etmek gerçekten de çalışmaktır. Tanrı'yla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz, bu yüzden daha alçakgönüllü olmak için her gün O ve yolları üzerinde derin düşünürüz, ki bu da etkili dua için çok gereklidir (2.Tarihler 7:13-15). Ayrıca, Tanrı'yı neyin memnun ettiğini ve dolayısıyla neyin kabul edilebilir dua oluşturduğunu öğrenmek için her gün Kutsal Yazıları düşünceli bir şekilde çalışırız. Duaya engelleri ortadan kaldırmayı (Markos 11:25; 1. Petrus 3:7; 1.Yuhanna 3:21-22) ve Tanrı'nın Ruhu'nu kederlendirmemeyi (Efesliler 4:30-32) öğreniriz. İblis’le ruhsal bir savaşta olduğumuzu, bu yüzden gücümüzü korumak ve başkaları için dua etmeye odaklanmak için kendi ruhsal gönencimiz için dua etmeliyiz (Efesliler 6: 12-18).

Dua savaşçıları, Tanrı’yı severler, duayı severler, insanları severler ve Mesih’in kilisesini severler. Bu nedenle, sürekli dua ederiz ve Tanrı’nın her duayı Kendi mükemmel iradesine ve zamanlamasına göre cevapladığına güveniriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir dua savaşçısı olabilmemin yolu nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries