settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap Dövme Yaptırma Konusunda Ne Der?

Yanıt


Dövmeler dünyanın birçok yerinde her zamankinden daha revaçtadır. Dövmeli insan sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Dövmeler artık sadece suçlular ya da asiler tarafından yaptırılmıyor. Tarihsel olarak dövmelerle ilişkilendirilen isyancı tavır artık aşınmaya başlıyor.

Yeni Antlaşma İsa Mesih'e inanan bir kişinin dövme yaptırıp yaptırmaması gerektiği konusunda hiçbir şey söylemez. Bu nedenle dövme yaptırmanın günah olduğunu söyleyemeyiz. Kutsal Yazılar'ın sessizliği nedeniyle, dövme yaptırmak "gri alan" yani belirsiz konu kategorisine girer ve imanlılar bu konuda kendi inançlarını takip etmeli, farklı inançlara sahip olabilecek kişilere saygı göstermelidir.

İşte dövme yaptırmak için geçerli olabilecek bazı genel Kutsal Kitap ilkeleri:

• Çocuklar anne babalarına saygı göstermeli ve itaat etmelidir (Efesliler 6:1-2). Reşit olmayan bir çocuğun anne babasının isteklerini ihlal ederek dövme yaptırması Kutsal Kitap'a ters düşer. İsyandan doğan dövmeler günahtır.

• "Dışsal süslenme" konusu "içsel benliğin" geliştirilmesi kadar önemli değildir ve bir Hristiyan'ın odak noktası olmamalıdır (1. Petrus 3:3-4). Dikkat çekmek ya da hayranlık uyandırmak için dövme yaptırmak isteyen bir kişi boş ve günahkâr bir şekilde kendine odaklanıyordur.

• Tanrı yüreklerimizi görür ve yaptığımız her şey için amacımız Tanrı'yı yüceltmek olmalıdır (1. Korintliler 10:31). Dövme yaptırmak için bir ortama "uyum sağlamak" veya "göze çarpmak" gibi amaçlar Tanrı'nın yüceliğinden yoksundur. Dövmenin kendisi günah olmayabilir, ama yaptırma amacı günah olabilir.

• Ruhlarımız gibi bedenlerimiz de kurtarılmıştır ve Tanrı'ya aittir. İmanlının bedeni Kutsal Ruh'un tapınağıdır (1. Korintliler 6:19-20). Bu tapınağın üzerinde ne kadar değişiklik yapmak uygundur? Aşılmaması gereken bir çizgi var mıdır? Bir beden üzerinde dövmelerin çoğalmasının sanat olmaktan çıkıp günahkâr bir yıkıma dönüşmeye başladığı bir nokta var mıdır? Bu, bireysel bir düşünme ve dürüst bir dua konusu olmalıdır.

• Bizler Mesih'in elçileriyiz ve Tanrı'nın mesajını dünyaya iletiyoruz (2. Korintliler 5:20). Dövme hangi mesajı gönderir? Mesih'i temsil etmemize ve müjdeyi paylaşmamıza yardımcı mı olur yoksa engel mi olur?

• İmandan kaynaklanmayan her şey günahtır (Romalılar 14:23), bu nedenle dövme yaptıran kişi bunun kendisi için Tanrı'nın isteği olduğuna tamamen ikna olmalıdır.

Dövme tartışmasını, dövmeyi yasaklayan Eski Antlaşma yasasına bakmadan bırakamayız: “Ölüler için bedeninizi yaralamayacak, dövme yaptırmayacaksınız. RAB benim” (Levililer 19:28). Bu ayette dövmenin yasaklanmasının nedeni belirtilmemiştir, ancak dövme yaptırmanın putperestlik ve batıl inançlarla bağlantılı bir pagan uygulaması olması muhtemeldir. Putperestlerin derilerini sahte bir tanrının adıyla ya da bir putu onurlandıran bir simgeyle işaretlemeleri muhtemelen yaygın bir uygulamaydı. Tanrı çocuklarının farklı olmalarını istedi. Aynı ayette onlara hatırlattığı gibi, "Ben RAB'bim". İsrailliler O'na aitti; O'nun işçileriydiler ve vücutlarında sahte bir tanrının adını taşımamalıydılar. Yeni Antlaşma inanlıları Musa Yasası altında olmasalar da, bu buyruktan, bir Hristiyan dövme yaptırmayı seçerse, bunun asla batıl nedenlerle veya dünyasal düşünceleri desteklemek için olmaması gerektiği ilkesini çıkarabiliriz. Sonuç olarak dövme yaptırmak kendi başına bir günah değildir. Bu bir Hristiyan özgürlüğü meselesidir ve Kutsal Kitap ilkeleri tarafından yönlendirilmeli ve sevgiye dayanmalıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap Dövme Yaptırma Konusunda Ne Der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries